Przejdź do treści

Opublikowano: 20.12.2022 18:12

Będziemy rozwijać współpracę z uczelniami z Ukrainy

Wiceminister Edukacji i Nauki dr Tomasz Rzymkowski, Prorektor PW prof. Jan Słyk, Prorektor SGGW dr hab. Marta Mendel, Prorektor SGH dr hab. Jacek Prokop, prof. SGH oraz Dyrektor NAWA dr Dawid Kostecki

Politechnika Warszawska otrzyma dodatkowe fundusze na wsparcie współpracy z ukraińskimi uczelniami. Umowę w tej sprawie podpisali Prorektor PW ds. Studiów prof. Jan Słyk oraz Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej dr Dawid Kostecki.

W marcu 2022 roku NAWA rozpoczęła program „Solidarni z Ukrainą”, który umożliwiał uciekającym przed wojną studentom i doktorantom kontynuowanie kształcenia w Polsce. Teraz projekt ten został rozszerzony o nowe zadania i możliwości. Uczelnie z naszego kraju otrzymają dodatkowe środki na rozwój współpracy z ukraińskimi partnerami. Fundusze te można będzie przeznaczyć m.in. na organizację wymian studentów, doktorantów i pracowników, wizyty studyjne, staże, szkoły letnie i zimowe, seminaria, warsztaty, szkolenia, kursy, a także opracowanie nowoczesnych materiałów dydaktycznych czy przygotowanie nowych i innowacyjnych narzędzi i metod kształcenia. Takie wszechstronne działania mają pomóc ukraińskiemu środowiskowi naukowemu – dzisiaj przede wszystkim w kontynuowaniu działalności, a po zakończeniu wojny – w szybkiej odbudowie.

Nowy program „Solidarni z Ukrainą” jest skierowany do polskich uczelni, zrzeszonych w konsorcjach w ramach projektu „Uniwersytety europejskie”. To inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu zacieśnianie i utrwalanie współpracy między szkołami wyższymi z różnych krajów – tak, by rozwijały się lepiej i szybciej oraz stawały się bardziej konkurencyjne na arenie międzynarodowej. W Polsce mamy 18 uczelni uczestniczących w takich konsorcjach. Ich dobrze ugruntowana międzynarodowa współpraca otwiera ciekawe możliwości przed partnerami z Ukrainy.

Tak jest w przypadku Politechniki Warszawskiej – członka sojuszu ENHANCE. Udział w projekcie „Solidarni z Ukrainą” to nas i całego konsorcjum kolejny krok w rozwoju relacji z ukraińskimi uczelniami. Podczas podpisania umowy z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej podkreślał to prof. Jan Słyk, Prorektor PW ds. Studiów.

– Mamy kilkumiesięczne doświadczenia współpracy, bo zaprosiliśmy Politechniki Kijowską i Lwowską jako członków stowarzyszonych naszego konsorcjum – mówił prof. Jan Słyk. – W związku z tym każde kolejne spotkanie jest wzruszające, bo wzbudza naprawdę szczere zainteresowanie uczelni zachodnioeuropejskich współtworzących ENHANCE.

Podczas spotkania w siedzibie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, które odbyło się 20 grudnia 2022 roku, umowy na realizację projektu „Solidarni z Ukrainą” podpisali przedstawiciele także dwóch innych warszawskich uczelni: dr hab. Marta Mendel – Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (partner sojuszu The Green European University) oraz dr hab. Jacek Prokop, prof. SGH  – Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą Szkoły Głównej Handlowej (partner sojuszu The European University of Social Sciences).

W wydarzeniu uczestniczył Wiceminister Edukacji i Nauki oraz Pełnomocnik Rządu do spraw rozwoju i umiędzynarodowienia edukacji i nauki dr Tomasz Rzymkowski.

Podobne tematy: