Opublikowano: 08.06.2022 15:36

Badaczka z PW na liście TOP of the TOP Women in AI w Polsce

Prof. Maria Ganzha od lat jest zaangażowana w badania i projekty związane z AI i IoT

Dr hab. Maria Ganzha, prof. uczelni z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych znalazła się wśród 10 najwybitniejszych ekspertek od sztucznej inteligencji.

Wyniki zostały ogłoszone podczas konferencji Perspektywy Women in Tech Summit. Wyboru spośród 100 wcześniej wyróżnionych specjalistek od AI dokonała kapituła pod przewodnictwem prof. Aleksandry Przegalińskiej. W ten sposób wyłoniono laureatki w dziesięciu kategoriach (Fighting AI bias, Ethical AI, AI Leadership, AI Research, AI Entrepreneur, AI Rising Star, AI Promoter, Young AI enthusiast, AI in Culture oraz AI for change) oraz przyznano jedno specjalne wyróżnienie (Distinguished Mentor in AI).

W kategorii AI Research (z rekomendacji Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego) nagrodę otrzymała Maria Ganzha – profesor Politechniki Warszawskiej oraz w Instytucie Badań Systemowych PAN.

Badaczka jest autorką blisko 200 artykułów naukowych. Zasiada w redakcjach pięciu czasopism i serii wydawniczych. Jest Prezeską Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego – najstarszej organizacji, reprezentującej polskich informatyków oraz współorganizatorką serii konferencji International Conference on Computer Science and Intelligent Systems (FedCSIS), która niedawno znalazła się na liście CORE (ranking B) i otrzymała 70 punktów w ocenie parametrycznej Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Prof. Ganzha od lat jest zaangażowana w różne badania i projekty związane ze sztuczną inteligencją (AI) i internetem rzeczy (IoT). Obecnie pełni rolę koordynatora technicznego projektu ASSIST-IoT („Architektura dla skalowalnego, samodzielnego, zorientowanego na człowieka, inteligentnego, bezpiecznego i dotykowego internetu rzeczy nowej generacji”), finansowanego z programu Unii Europejskiej Horyzont 2020. W przeszłości kierowała projektem INTER-IoT (polegał na zaprojektowaniu, wdrożeniu i przetestowaniu frameworka do komunikowanie się różnych platform internetu rzeczy). Przed naszą ekspertką nowe wyzwanie – będzie kierownikiem zespołu IBS PAN w projekcie aerOS.

Pełna lista TOP of the TOP Women in AI w Polsce jest dostępna w tekście na portalu naukawpolsce.pl