Przejdź do treści

Opublikowano: 28.02.2023 15:15

Wystawa o Mikołaju Koperniku na PW

Wystawę można było oglądać od 28 lutego do 3 marca 2023 roku

Życie i dorobek wybitnego polskiego astronoma, najbardziej znanego jako twórca heliocentrycznej teorii budowy Układu Słonecznego przedstawia wystawa, którą można było oglądać w krużgankach I piętra Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej.

Na planszach zaprezentowano najważniejsze fakty z biografii Kopernika, a także jego wpływ na dalszy rozwój nauki oraz dowody upamiętnienia na świecie.

Dzięki informacjom i zdjęciom można dowiedzieć się, jak wyglądały dzieciństwo i młodość astronoma w Toruniu, studia w Krakowie i we Włoszech, a potem życie i praca po powrocie do Polski: we Fromborku, Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie. Wystawa pokazuje także szczegóły działalności publicznej Kopernika, wczesne publikacje oraz istotę największego odkrycia.

Taka forma upamiętnienia jest hołdem Polonii kanadyjskiej dla Mikołaja Kopernika z okazji przypadającej w 2023 roku 550. rocznicy jego urodzin oraz 480. rocznicy śmierci.

Wystawa została przygotowana przez Polsko-Kanadyjskie Stowarzyszenie Biznesmenów i Profesjonalistów w Windsorze (PCBPAW) z pomocą instytucji w Polsce i Kanadzie.

Inspiratorem wystawy był Jerzy Barycki, prezes PCBPAW i absolwent Politechniki Warszawskiej. Wystawa trafiła na naszą Uczelnię dzięki współpracy Stowarzyszenia Biznesmenów i Profesjonalistów w Windsorze oraz Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół PW.

Na uroczystym otwarciu 28 lutego 2023 roku obecni byli m.in. Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych Aleksandra Kucy, prezes PCBPAW Jerzy Barycki, prezes SAiP prof. Andrzej Jakubiak oraz pracownicy i studenci Politechniki Warszawskiej, w tym Władze Wydziałów. Wystawę oficjalnie otworzył Prorektor PW ds. Studenckich prof. Robert Zalewski.