Opublikowano: 30.03.2023 15:30

Wysokie zarobki po studiach na PW

W zestawieniu uwzględniono absolwentów studiów pierwszego lub drugiego stopnia

Osoby z dyplomem Politechniki Warszawskiej były najwyżej opłacane wśród absolwentów publicznych uczelni technicznych w Polsce – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń za rok 2022. W zestawieniu uwzględniono ludzi, którzy skończyli studia pierwszego lub drugiego stopnia.

Mediana miesięcznych całkowitych wynagrodzeń absolwentów PW, wynosiła 8 695 zł brutto. To więcej niż w przypadku ludzi po studiach na Politechnice Wrocławskiej (8 317 zł brutto) i Politechnice Łódzkiej (7 954 zł brutto). Uzyskany wynik jest lepszy także od najlepszych uniwersytetów (dla zajmującego tam pierwsze miejsce Uniwersytetu Warszawskiego mediana to 8000 zł brutto).

Co więcej, 25% uczestników badania z dyplomem naszej Uczelni zarabia powyżej 12 800 zł brutto.

W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń 2022 uczestniczyło ponad 101 tys. osób. 59% to osoby poniżej 35 lat, 72% ma wykształcenie wyższe, 74% mieszka w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Badanie przeprowadziła firma Sedlak & Sedlak.

Jak zaznaczają twórcy zestawienia, należy zwrócić uwagę na różnice w liczbie badanych osób z poszczególnych uczelni technicznych (to od 547 do 2420), co może mieć wpływ na wyniki. Autorzy podkreślają także inne czynniki mające znaczenie dla badania, takie jak prestiż ukończonej uczelni i miejsce zatrudnienia.

Więcej informacji na stronie wynagrodzenia.pl.