Opublikowano: 23.11.2022 09:14

Sukcesy PW w Varsoviadzie 2022

Już po raz 59. sportowcy z warszawskich uczelni rywalizowali w Igrzyskach Studentów Pierwszego Roku. Bardzo dobrze spisali się w nich reprezentanci Politechniki Warszawskiej, którzy zakończyli zawody z trzema zwycięstwami. W specjalnej konkurencji – trójboju rektorskim trzecie miejsce zajął prof. Adam Woźniak, Prorektor PW ds. Rozwoju.

Zdjęcie z meczu koszykówki podczas Varsoviady 2022

Nasza drużyna koszykówki wygrała Varsoviadę 2022, fot. AZS Warszawa / Marcin Selerski

Od lat uczestnicy kolejnych edycji Varsoviady spotykają się 11 listopada na terenie Akademii Wychowania Fizycznego, by ten wyjątkowy dzień świętować na sportowo. Nie inaczej było w tym roku. W zawodach wzięło udział blisko 600 osób z 11 uczelni, w tym oczywiście reprezentacja Politechniki Warszawskiej. A w niej najwięcej powodów do zadowolenia mają zwycięzcy: drużyna koszykówki mężczyzn, Małgorzata Strzeżysz (biegi przełajowe) i Jan Starachowski (ergometr wioślarski) oraz pozostali medaliści: zespół futsalowy (drugie miejsce), siatkarze (trzecie miejsce) oraz pływacy: Tomasz Truszkowski (trzeci na 50 m stylem grzbietowym), Kamil Wlazłowski (trzeci na 50 m stylem motylkowym) i sztafeta 4x50 m stylem dowolnym kobiet (trzecie miejsce),

– Droga do tego finału była bardzo trudna i zmęczenie narastało z każdym meczem – mówił Antoni Szular, kapitan naszego koszykarskiego zespołu. – Najbardziej w kość dał nam chyba półfinał z Uniwersytetem Warszawskim (27:21). Do tego turnieju trenowaliśmy razem z naszą drużyną, która gra w AMP-ach i III lidze. Mieliśmy więc dobrych rywali na sparingach. Miesiąc to mało czasu, żeby się zgrać, ale każda ekipa miała go tyle.

Tradycją Varsoviady jest rywalizacja w trójboju rektorskim, na który składają się koszykówka, piłka nożna i strzelectwo. W tym roku naszą Uczelnię reprezentował tam Prorektor ds. Rozwoju prof. Adam Woźniak. W łącznej klasyfikacji trójboju zajął trzecie miejsce, za dr. inż. Ireneuszem Furą z Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej i prof. Bartoszem Molikiem z Akademii Wychowania Fizycznego. Warto przy tym zwrócić uwagę na wyniki w strzelectwie – w nim prof. Woźniak zajął ex aequo pierwszą pozycję.

– Strzelectwo sportowe trenowałem w latach 90-tych w warszawskim klubie Legia – mówi Rektor Woźniak. – Ze strzelectwem jest jak z jazdą na rowerze – tego się nie zapomina.

W 59. Varsoviadzie studenci rywalizowali w koszykówce 3x3 (kobiety), koszykówce (mężczyźni), piłce siatkowej (kobiety i mężczyźni), futsalu (mężczyźni), biegach przełajowych (kobiety i mężczyźni), pływaniu (kobiety i mężczyźni), ergometrze wioślarskim (kobiety i mężczyźni) oraz tenisie stołowym (kobiety i mężczyźni).

– W tegorocznej Varsoviadzie Politechnika Warszawska wypadła bardzo dobrze – ocenia prof. Woźniak. – Na osiem konkurencji ośmiokrotnie stawaliśmy na podium, w tym trzy razy na najwyższym. Gratuluję naszym studentom tak dobrych wyników i cieszę się, że mamy tak uzdolnioną sportowo młodzież. Myślę też, że aktywne spędzanie Święta Niepodległości jest doskonałym wypełnieniem myśli Józefa Piłsudzkiego – założyciela Akademii Wychowania Fizycznego, gdzie odbywała się Varsoviada.

Pełne wyniki zawodów są dostępne na stronie varsoviada.azs.waw.pl.

Zdjęcie trzech najlepszych zawodniczek w biegach przełajowych stojących na podium

Najlepsze zawodniczki w biegach przełajowych, fot. AZS Warszawa / Marcin Selerski

Zdjęcie Jana Starachowskiego w trakcie rywalizacji na ergometrze wioślarskim

Jan Starachowski wygrał rywalizację w ergometrze wioślarskim, fot. AZS Warszawa / Marcin Selerski

Zdjęcie prof. Adama Woźniaka, który stoi w Gmachu Głównym i trzyma medal oraz puchar

Prof. Adam Woźniak z medalem i pucharem za trzecie miejsce w trójboju rektorskim podczas Varsoviady 2022