Opublikowano: 12.02.2021 11:13

Siódemka studenta: Daria Duś, ORLEN Laboratorium

W czasie studiów na Politechnice Warszawskiej nauczyłam się jak ważna jest komunikacja i współpraca. Współpracując każdy jest odpowiedzialny za dostarczenie jak najlepszej jakości swojej części zadania, ponieważ poszczególne etapy mają wpływ całościowo, na rezultat wspólnej pracy.

Zdjęcie Darii Duś

1. Skończyłam studia na… / Studiuję na…

Skończyłam studia inżynierskie na Politechnice Łódzkiej, na kierunku Inżynieria Biochemiczna i kontynuuję edukację na studiach magisterskich na Politechnice Warszawskiej, na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Wybrałam inny kierunek studiów uzupełniających, aby być na bieżąco w temacie nowoczesnych technologii i aby poznać procedury zaawansowanego planowania procesów i usprawnia pracy produkcji.

2. Najważniejsza rzecz, której nauczyłam się w trakcie studiów, to…

To były właściwie dwie rzeczy: współpraca i komunikacja. Zrozumiałam, że współpraca jest niezwykle istotna nie tylko na studiach, ale i w życiu zawodowym. Zdałam też sobie sprawę z tego, że współpracując każdy musi być odpowiedzialny za dostarczenie jak najlepszej jakości swojej części zadania, za które odpowiada, ponieważ poszczególne etapy mają wpływ całościowo, na rezultat wspólnej pracy. Jako zespół jesteśmy bardziej wydajni i możemy uzyskać lepsze wyniki niż pracując w pojedynkę, ponieważ motywujemy się wzajemnie, wspieramy i uzupełniamy.

3. Obecnie pracuję w…

Obecnie odbywam staż w ORLEN Laboratorium S.A. w Pracowni Przerobu Ropy. Do moich zadań należy głównie wykonywanie mieszanek symulacyjnych olejów napędowych z biokomponentami i dodatkami oraz zajmuję się przeprowadzaniem szeregu analiz fizykochemicznych. Badamy poprawności parametrów próbek, m.in. skład chemiczny, kontrolujemy lepkość, gęstość czy zawartość wody. Analizy w ORLEN Laboratorium wykonywane są 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu bez przerwy. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić najwyższy standard i jakość paliwa. Optymalny skład produktów naftowych ma znaczenie podczas zmieniających się w ciągu roku warunków atmosferycznych. Pracujemy nad tym, aby osiągnąć takie właściwości, które np. ułatwią rozruch silnika i pozwolą na jego niezawodną pracę w niskich temperaturach czy też wpłyną na ekonomię zużycia paliwa.

4. Pracę znalazłam…

Ogłoszenie z ofertą stażu do programu „Kierunek ORLEN” znalazłam na stronie internetowej ORLENU. W marcu rozpoczęła się rekrutacja i wtedy też przesłałam swoją aplikację, która zawierała CV oraz wypełnione case study, a następnie zostałam zaproszona na rozmowę rekrutacyjną. Jestem z siebie zadowolona, ponieważ dobrze wypadłam i zakwalifikowałam się do programu. Swój staż w ORLEN Laboratorium rozpoczęłam w połowie lipca.

5. W swojej pracy najbardziej lubię…

charakter pracy i zespół, z którym współpracuję. Na stażu mogę poznawać właściwości fizyko-chemiczne produktów naftowych. Cieszę się, że odbywając staż w ORLEN Laboratorium, mogę zobaczyć od wewnątrz, jak funkcjonuje tak kluczowa spółka w Grupie ORLEN. Mam okazję zobaczyć, jak pracuje się ze specjalistyczną aparaturą i nauczyć się wykonywania analiz. Ogromną satysfakcję daje mi również współpraca ze specjalistami w swoich dziedzinach! W zespole panuje bardzo dobra atmosfera i to jest niewątpliwym plusem. Każdego dnia uczę się od współpracowników, jak dbać o zapewnienie najwyższych standardów jakości paliwa.

5. Moja firma nowym osobom na rynku pracy oferuje…

ORLEN oferuje wiele różnych form rozpoczęcia kariery i zdobywania wiedzy osobom w trakcie nauki i bez doświadczenia zawodowego: praktyki, cykle wykładów na uczelniach i staże. Ja rozpoczęłam swoją karierę dzięki programowi stażowemu „Kierunek ORLEN”, także na bazie swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że program stażowy daje możliwość rozwinięcia kompetencji i przełożenia wiedzy teoretycznej ze studiów na praktyczne umiejętności. Jako stażystka jestem stopniowo wdrażana w pracę zespołu, mając przy tym ciągłe wsparcie na każdym etapie wykonywania zadań stażowych, co jest dla mnie istotne, ponieważ pozwala mi to uniknąć niepotrzebnego stresu. Warto też dodatkowo wspomnieć, że w ramach stażu firma oferuje szereg warsztatów, w których uczestniczę. Poszerzam wiedzę nt. Grupy Kapitałowej ORLEN, zdobywam informacje o poszczególnych specjalizacjach biznesowych, zagadnieniach technicznych oraz uczę się bardzo praktycznych umiejętności przydatnych do budowania mojej pozycji na rynku zawodowym.

7. Moja rada dla osób, które planują karierę zawodową:

Nie warto odkładać na później tak istotnej sprawy jak zdobywanie doświadczenia zawodowego. Najlepiej jest zacząć jak najszybciej! Próbujcie swoich sił chociażby właśnie w programach stażowych!

Moim zdaniem obecnie samo studiowanie i dyplom wyższej uczelni nie gwarantują zawodowego sukcesu. Staż to odpowiedni moment poszukiwań własnej ścieżki zawodowej, weryfikacji oczekiwań względem pracodawcy i doskonały sposób wejścia na rynek pracy. Podczas stażu student ma okazję uzupełnić swoją wiedzę pod okiem specjalistów i stopniowo doskonalić praktyczne umiejętności z wybranej dziedziny, dlatego nie ma na co czekać.