Przejdź do treści

Opublikowano: 06.04.2023 10:38

Okulary dla kręgosłupa

Tak wygląda prototyp nakładki na okulary

Krystian Gostomski – student I roku na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej stworzył rozwiązanie, które może pomóc wszystkim tym, którzy sporo czasu spędzają przy biurku i nie zawsze pamiętają o zachowaniu prawidłowej postawy. 

– Przygotowania do pierwszych egzaminów na studiach były intensywne – mówi Krystian Gostomski. – Przy biurku spędzałem naprawdę sporo czasu i zwróciłem uwagę, że zaczynam się garbić. Sesja zbiegła się z naborem do konkursu Explory. Wpadłem na pomysł stworzenia nakładki na okulary, która sygnalizowałaby, że zmieniam pozycję na nieprawidłową.

Nakładka ma na celu pomóc wyrobić w przyszłych użytkownikach nawyk poprawnego siedzenia. Sekret tkwi w odpowiedniej kalibracji urządzenia.

Na prototyp składa się zestaw detektorów, które wychwytują zmiany postawy, jednocześnie sygnalizując je. Połączenie i ich wspólne działanie jest możliwe dzięki kalibracji i dostosowaniu urządzenia. Ważne jest to, aby mechanizm nie był ani zbyt czuły, ani nie pozwalał przekraczać granicy, za którą zaczynamy się garbić.  

Podczas zajęć na Wydziale Fizyki PW Krystian poznał dr. inż. Marcina Kryńskiego, który zainteresował się jego koncepcją i stał się jednocześnie opiekunem naukowym projektu.

– Marcin Kryński podpowiedział mi, jak wykorzystać algorytm sztucznej inteligencji – opisuje Krystian. – Uczymy sieć neuronową i „mówimy jej”, kiedy ma do czynienia z garbieniem, a kiedy z pozycją wyprostowaną. Sieć wykorzystuje dane i przekazuje je do czujników i sygnalizatorów, które wykrywają nieprawidłową pozycję.

– Użytkownik powinien dostosować ustawienia nakładki do siebie, czyli m.in. ustalić zakres pozycji pierwotnej, żeby nakładka nie uruchamiała alarmu przy niewielkich ruchach – mówi nasz student. – W przyszłości uda się może projekt rozwinąć na tyle, żeby użytkownicy mogli konsultować ustawienia z lekarzem fizjoterapeutą. Na razie jednak jesteśmy na etapie koncepcji, świetnie byłoby kiedyś przejść do komercjalizacji.

Na razie za swój projekt Krystian Gostomski otrzymał Nagrodę Publiczności podczas Regionalnego Festiwalu Explory 2023 w Warszawie.

Źródło: www.fizyka.pw.edu.pl

Podobne tematy: