Nagroda w konkursie Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności

Gmach Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej

Gmach Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, fot. BPI

System pasywnej lokacji (SPL) PET/PCL, opracowany przez konsorcjum PIT-RADWAR SA (lider), Politechnikę Warszawską oraz AM Technologies Polska sp. z o.o. zwyciężył w konkursie Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności na najlepsze projekty opisane w katalogu: Innowacje – Wdrożenia – Bezpieczeństwo – Obronność 2020.

Konkurs, zorganizowany przez portal-mundurowy.pl odbył się pod patronatem honorowym szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wyzwaniem przy opracowaniu systemu pasywnej lokacji – SPL było połączenie dwóch metod detekcji działających w dotychczasowych rozwiązaniach oddzielnie. Do tej pory nie udało się tego dokonać nikomu, nawet Amerykanom.

Cechą systemu SPL - PET/PCL jest skrytość jego działania, bowiem nie emituje on żadnego promieniowania w zakresie fal elektromagnetycznych. Projektanci zapewniają, że urządzenie jest w stanie wykryć również obiekty typu stealth (tzw. trudno wykrywalne), co związane jest z multistatycznością systemu i jego bardzo szerokim pasmem odbieranych sygnałów, zarówno w podsystemie PCL jak i PET. Zapewnia ciągłą obserwację przestrzeni powietrznej oraz rozpoznanie, niezależnie od pracy radarów aktywnych.

Jednocześnie system pasywnej lokacji nie emituje żadnych sygnałów przez co jest on, z tego punktu widzenia, niewykrywalny dla wrogich systemów rozpoznania.

Po raz pierwszy z powodzeniem wykorzystano prototyp polskiego radaru systemu pasywnej lokacji podczas ćwiczeń APART GAS 2019 na poligonie w Dąbkach koło Darłowa, z udziałem dziewięciu krajów NATO i Szwajcarii.

Drugi i trzeci etap pracy badawczej, czyli przeprowadzenie badań prototypu (wstępnych, kwalifikacyjnych, rewizji dokumentacji technicznej) właśnie się rozpoczął i trwać będzie jeszcze przez około rok.

Opracowany przez polskich naukowców i konstruktorów unikalny w świecie system pasywnej radiolokacji PET/PCL może być wykorzystany nie tylko na potrzeby resortu obrony np. w systemie przeciwlotniczej obrony rakietowej Wisła i Narew, ale również m.in. przy kontroli cywilnego ruchu lotniczego.

Projekt z ramienia Politechniki Warszawskiej prowadzi dr hab. Inż. Mateusz Malanowski (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, Instytut Systemów Elektronicznych).

Laureatów konkursu Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności wybrało jury składające się z przedstawicieli patronów honorowych oraz redakcji portal-mundurowy.pl oraz laureaci konkursu z 2019 roku (Advanced Protections Systems SA, Wojskowa Akademia Techniczna i Grupa WB).

Więcej informacji na stronie portal-mundurowy.pl