Opublikowano: 18.04.2023 11:42

Grad medali dla studenckich samolotów z PW

Nasi reprezentanci należą do ścisłej światowej czołówki w konstruowaniu samolotów, fot. Facebook / SAE AeroDesign Warszawa

Zespół z Koła Naukowego SAE AeroDesign jest niezawodny. W międzynarodowych zawodach w Stanach Zjednoczonych zdobył aż siedem nagród, w tym trzy za pierwsze miejsce.

Po marcowych sukcesach na Florydzie w konkursie SAE Aero Design East (pięć medali) przyszedł czas na start w Teksasie w SAE Aero Design West. Studenci Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa spisali się tam rewelacyjnie.

Całkowicie zdominowali rywalizację w klasie Micro (dla małych samolotów, m.in. z ograniczeniami mocy i rozpiętości). Wygrali klasyfikację generalną, byli najlepsi w lotach (wykonanie zadanej misji) oraz w prezentacji technicznej. Zajęli też drugie miejsce za raport techniczny.

Samolot miał przetransportować balast statyczny – pudełka o zadanych wymiarach oraz rozwinąć jak największą prędkość. Nasi konstruktorzy zdecydowali się na futurystycznie wyglądającą konfigurację typu delta.

W klasie Regular (gdzie do najważniejszych wytycznych należy zakaz używania elementów kompozytowych) studenci PW trzy razy stanęli na trzecim stopniu podium: w klasyfikacji generalnej, za wykonanie misji i za raport techniczny. W prezentacji technicznej uplasowali się na czwartym miejscu.

Tegoroczny samolot klasy Regular jest największym modelem w historii Koła SAE AeroDesign – rozpiętość skrzydeł wynosi aż 5,5 m! Nasi studenci wykorzystali w swojej konstrukcji drewno balsowe i sklejki brzozowe. Najbardziej obciążone elementy były wykonane z lotniczego stopu aluminium, a tam, gdzie było to konieczne, zdecydowali się na wykorzystanie tytanu.

– Jesteśmy megadumni z naszej drużyny – podsumowują te wyniki nasi konstruktorzy.

Teraz czas na chwilę radości i… kolejne wyzwania.

W konkursie SAE Aero Design biorą udział studenckie zespoły z całego świata, zajmujące się budową zdalnie sterowanych samolotów. Reprezentanci Politechniki od lat należą tam do ścisłej czołówki.

Zawody SAE Aero Design West odbyły się w dniach 14–16 kwietnia 2023 roku. Politechnikę Warszawską reprezentował zespół w składzie: Skład zespołu: Bartosz Zięzio (przewodniczący Koła Naukowego SAE AeroDesign), Michał Włodarczyk (koordynator klasy Regular), Justyna Pluta (koordynatorka klasy Micro), Piotr Garbowski (koordynator klasy Micro), Julia Lesiuk, Monika Mederska, Jakub Romanowski, Antoni Derda, Wojciech Kluczyk i Piotr Godlewski.