Opublikowano: 21.06.2022 16:51
Czy doktoranci PW zrewolucjonizują medycynę?
Obturacyjna choroba płuc, choroba Alzheimera, gorączka krwotoczna Lassa, rehabilitacja oddechowa – wygląda jak fragment z notatnika lekarza czy podręcznika studenta medycyny, prawda? A to tematy, którymi w ostatnich miesiącach zajęły się zespoły doktorantów z Politechniki Warszawskiej.

W projekcie MedTech-Athon wzięło udział siedem zespołów, fot. CEZAMAT
W ramach MedTech-Athonu – kilkuetapowego i kilkumiesięcznego programu – doktoranci rozwijali propozycje praktycznych rozwiązań i demonstratorów z obszaru inżynierii biomedycznej. Najpierw zgłaszali pomysły, potem tworzyli zespoły, brali udział w szkoleniach i warsztatach, by wreszcie, podczas 48-godzinnego maratonu, skupić się na pracy nad konkretnymi koncepcjami.
W programie wzięło udział siedem zespołów. Każdy musiał być interdyscyplinarny i składać się przynajmniej z dwóch osób uczących się w Szkół Doktorskich PW. Dla najlepszych przygotowano nagrody, m.in. pieniądze na kontynuowanie prac (ze środków realizowanego na PW programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”) i możliwość udziału w Programie Akcelerator PW.
Rzucili wyzwanie zanieczyszczeniu powietrza
MedTech-Athon wygrał zespół Personal-Sensbox. Szymon Baczyński, Dominik Kołodziejek, Monika Nisiewicz i Kasper Marchlewicz postanowili stworzyć przenośne urządzenie monitorujące dla osób cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Osoby z tym schorzeniem mogą być szczególnie wrażliwe na niektóre zanieczyszczenia powietrza.

– Nasze urządzenie ma na celu wykrywać pyły zawieszone, tlenki azotu, dym papierosowy, a ponadto ostrzegać użytkownika w przypadku przekroczenia norm jakości powietrza oraz zbierać dane do wykorzystania przez lekarza prowadzącego chorego – wyjaśnia lider zespołu Kasper Marchlewicz.
Dzięki przenośnej formie, połączeniu z aplikacją oraz specyficznie dobranym czujnikom urządzenie ma pełnić funkcję monitorującą i ostrzegawczą.
Wykryć choroby
Drugie miejsce w programie zajęły ex aequo zespoły FluoFibers oraz Scienceporium.
Drużyna FluoFibers zaproponowała innowacyjną metodę detekcji biomarkerów choroby Alzheimera z wykorzystaniem biologicznie modyfikowanych układów fotonicznych.

– Zaprezentowana przez nas metoda potencjalnie pozwala na wykrycie bardzo niskich stężeń białek z próbek krwi, umożliwiając wczesne, przesiewowe diagnozowanie osób zagrożonych wystąpieniem tej choroby neurodegeneracyjnej – opowiada Adrian Duszczyk, lider zespołu.
To przełom względem obecnie stosowanych metod diagnostyki choroby Alzheimera, takich jak analiza płynu mózgowo-rdzeniowego czy tomografia komputerowa z kontrastem.
Nasi doktoranci chcą, żeby docelowo taka analiza stała się standardem w trakcie rutynowych badań krwi w laboratoriach diagnostycznych.
Nad koncepcją pracowali i będą pracować Sylwia Karoń, Anna Szymczyk, Bartłomiej Bałamut, Adrian Duszczyk, Marcin Lelit i Paweł Rękas.
Zespół Scienceporium wymyślił VIRITEST, czyli biodegradowalny zestaw testowy do wczesnego wykrywania wirusa Lassa. Wirus ten wywołuje gorączkę krwotoczną Lassa – śmiertelną chorobę zakaźną, występującą w zachodniej Afryce. Na początku tego roku wirus pojawił się w Europie.

– Zestaw charakteryzuje się prostotą i łatwością obsługi oraz szybkością uzyskiwania wyników testów – opisuje pomysł Mohammed Edawdi, lider zespołu.
Projekt stworzyli: Mohammed Edawdi, Joanna Baran, Laboni Manna, Varun Gopalakrishnan i Jakub Sikora.
Rehabilitacja oddechowa po nowemu
Wyróżnienie w konkursie otrzymał zespół Prędkość Dzika (pd med solutions), który w nagrodę weźmie udział w programie Akcelerator PW.
Doktoranci stworzyli rozwiązanie przeznaczone do domowej rehabilitacji oddechowej.

– Opracowaliśmy Breeze – urządzenie łączące się z telefonem za pomocą Bluetooth i działające jako kontroler do gier, pozwalające na sterowanie nimi za pomocą oddechów – opowiada lider zespołu Piotr Falkowski. – Same gry projektujemy w taki sposób, aby dostosowywały się do pacjentów indywidualnie i umożliwiały personalizowany trening z ograniczeniem przepływu powietrza lub też z progowym obciążeniem ciśnieniem.
Dzięki wykorzystaniu inteligentnych algorytmów rehabilitacja domowa stanie się znacząco bardziej efektywna niż przy wykorzystaniu rozwiązań obecnie dostępnych na rynku.
Pomysł to efekt prac zespołu w składzie: Piotr Falkowski (lider), Maciej Pikuliński, Anna Pastor, Julia Wilk, Bazyli Leczkowski i Sylwia Breczko.
– Obecnie pracujemy nad formalnym zawiązaniem spółki i mocno wierzymy, że niebawem nasz produkt będzie dostępny w całej Europie – dodaje Piotr Falkowski.
Nauka i biznes na PW
– Jestem pod wrażeniem koncepcji przygotowanych przez zespoły – komentuje prof. Mariusz Malinowski, Prorektor PW ds. Nauki i jeden z jurorów podczas MedTech-Athonu. – Pokazują one to, co dzisiaj szczególnie ważne i cenne zarówno w procesie kształcenia, jak i w pracy badawczej: interdyscyplinarność, współpracę, podejście projektowe, łączenie świata nauki i biznesu. Z ciekawością będę obserwował dalszy rozwój pomysłów, które powstały w ramach programu.
– Bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy dzisiaj naukowców otwartych na świat, dostrzegających jego problemy i gotowych je rozwiązywać – zwraca uwagę prof. Adam Woźniak, Prorektor PW ds. Rozwoju, który otwierał maraton projektowy. – Jako uczelnia techniczna czujemy się szczególnie zobowiązani, żeby reagować i odpowiadać na potrzeby naszego otoczenia. MedTech-Athon to świetny przykład, jak można to robić.
Program MedTech-Athon trwał od 17 marca do 29 maja 2022 roku. Za organizację odpowiadały Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT), Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej (CZIiTT PW) oraz Szkoły Doktorskie PW.
Pomysłodawcami i inicjatorami wydarzenia byli prof. dr hab. inż. Zbigniew Brzózka (Wydział Chemiczny PW, Przewodniczący Centrum Badawczego POB – Biotechnologia i inżynieria biomedyczna w ramach projektu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” na PW) oraz prof. dr hab. inż. Elżbieta Malinowska (Wydział Chemiczny PW, Zastępca Dyrektora ds. Badań i Rozwoju w CEZAMACIE).