Opublikowano: 18.10.2023 10:49

Nasi naukowcy nagrodzeni podczas Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chemicznego

Mgr inż. Roman Gańczarczyk i prof. Urszula Domańska-Żelazna

Prof. Urszula Domańska-Żelazna oraz mgr inż. Roman Gańczarczyk z Wydziału Chemicznego znaleźli się w gronie osób wyróżnionych podczas 65. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

Prof. dr hab. inż. Urszula Domańska-Żelazna otrzymała medal im. Jędrzeja Śniadeckiego za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie chemii. Badaczka jest wybitną znawczynią termodynamiki cieczy jonowych. Jej działalność naukowa dotyczy m.in. zagadnień równowag fazowych i właściwości fizykochemicznych cieczy molekularnych. Prof. Urszula Domańska-Żelazna zajmuje się również badaniami fizykochemicznymi polimerów hiper rozgałęzionych, substancji zapachowych (dodatki do żywności) i kosmetyków oraz leków. Jej osiągnięcia naukowe obejmują głównie zagadnienia termodynamiki roztworów. Wniosła również ogromny wkład w rozwój modeli matematycznych, opartych na eksperymentalnych badaniach podstawowych i opisujących różnego rodzaju zjawiska fizykochemiczne, w tym ekstrakcję i rozdzielanie.

To nie jedyne wyróżnienie dla prof. Urszuli Domańskiej-Żelaznej w ostatnim czasie. Została również laureatką tegorocznej edycji konkursu Orły „Wprost” dla Nauki w kategorii nauki chemiczne. Nagroda przyznawana jest  wybitnym przedstawicielom polskich uczelni, firm i instytucji, którzy czynnie wspierają inicjatywy badawcze i rozwój naukowców.

Podczas Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chemicznego, który był częścią Światowego Kongresu Kopernikańskiego, mgr inż. Roman Gańczarczyk otrzymał nagrodę za wyróżnioną pracę magisterską obronioną w roku 2022. Jej tytuł to: „Elektroaktywne pochodne benzotiadiazolu, benzooksadiazolu i benzoselenadiazolu: synteza, właściwości spektroskopowe i elektrochemiczne oraz zastosowanie w procesach fotokatalitycznego wytwarzania nadtlenku wodoru” (promotorzy: prof. Małgorzata Zagórska i dr Eric Daniel Głowacki).

Mgr inż. Roman Gańczarczyk, absolwent Wydziału Chemicznego PW, a obecnie nasz doktorant, prowadzi badania z zakresu chemii półprzewodników organicznych. Prace dotyczą inżynierii molekularnej materiałów elektroaktywnych stosowanych w fotokatalizatorach, tranzystorach elektrochemicznych, a także w mikroelektrodowych układach stymulacyjnych.