Przejdź do treści

Opublikowano: 23.11.2022 11:29

Za nami pierwsza edycja Festiwalu Filmów Naukowych

Karolina Juszczyk - laureatka nagrody za film „Sztuka naskalna” oraz Philippe Tłokiński - aktor grający główną rolę w „Geniuszach”, fot. CEZAMAT

„Geniusze”, czyli losy polskiego matematyka, współtwórcy bomby wodorowej, i „Sztuka naskalna” – historia odnalezionego manuskryptu zwyciężyły w konkursie będącym częścią Festiwalu Filmów Naukowych. Za nami pierwsza edycja wydarzenia.

W przeglądzie rywalizowało 12 produkcji – 5 pełno oraz 7 krótkometrażowych, od dokumentów po filmy fabularne. Jury, podejmując decyzję, skupiło się na ich roli w popularyzacji nauki.  

W kategorii film pełnometrażowy wygrała produkcja „Geniusze” w reżyserii Thora Kleina. – Jednogłośnie wybraliśmy film, który przeniósł nas w świat wielkiej nauki, nasycił dumą z polskiego wkładu w jedno z największych dokonań zeszłego wieku, pokazał rozterki moralne człowieka pracującego przy konstruowaniu bomby wodorowej i przybliżył drogę, jaką myśl matematyczna musiała pokonać formułując jeden z najbardziej popularnych dziś algorytmów – algorytm Monte Carlo – tak uzasadniło swój wybór jury.

W kategorii film krótkometrażowy zwyciężył film „Sztuka naskalna” Karoliny Juszczyk. – Dobrze zadane pytanie badawcze podyktowane treścią z 17-wiecznych rycin, iście detektywistyczny proces kwerendy i w końcu weryfikacja hipotezy w postaci podróży na drugi koniec świata. Film udowadnia, że nauka to nie praca, a pasja, którą jakże łatwo zarażać – podkreślili członkowie jury.

Festiwal Filmów Naukowych organizowany w Politechnice Warszawskiej to także pokazy specjalne, panel dyskusyjny i spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim, które poprzedziło premierową projekcję jego najnowszego obrazu „Liczba doskonała”.

– Nasze Centrum specjalizuje się w badaniach naukowych i rozwoju technologii, ale niezwykle istotne jest, aby wokół instytucji, łączącej świat nowoczesnych technologii, nauki i biznesu, stworzyć również otoczenie przyjazne dla mieszkańców i lokalnej społeczności – mówi Mariusz Wielec, dyrektor Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT, w którym odbyło się wydarzenie. – Festiwalem Filmów Naukowych chcieliśmy zaprosić do nas nie tylko studentów i naukowców, ale przede wszystkim otworzyć się na szeroką publiczność – dodaje.

Festiwal został zorganizowany w ramach projektu „Kampus CEZAMAT – miejscem inspiracji i edukacji. Sztuka przyciągania do nauki i wiedzy”. Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.

Podobne tematy: