Przejdź do treści

Opublikowano: 09.05.2023 18:10

Wynalazek z PW z nagrodami na wystawie w Genewie

Projekt nagrodzono już w Polsce, teraz zdobył uznanie za granicą

Urządzenie do monitorowania czynności życiowych niemowląt podczas snu, które wykrywa sygnały śmierci łóżeczkowej, zostało docenione na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Pomysł otrzymał złoty medal przyznany przez międzynarodowe jury wystawy oraz nagrodę specjalną od Narodowej Rady Naukowej Tajlandii.

Twórcami rozwiązania są studenci oraz pracownicy naukowi z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa: inż. Julia Wilk, inż. Mikołaj Miszczak, inż. Michał Skibiński i inż. Jan Piliszczuk oraz dr inż. Edyta Rola i dr hab. inż. Cezary Rzymkowski, prof. PW.

Nagrodzone urządzenie składa się z systemu czujników wraz z układem przetwarzania informacji identyfikującym wystąpienie u niemowlęcia śmierci łóżeczkowej. SIDS (od ang. sudden infant death syndrome) dotyka dzieci, które wydają się zupełnie zdrowe i zdarza się przede wszystkim podczas snu. Przyczyny śmierci łóżeczkowej nadal pozostają niewyjaśnione, dlatego jest ona tak niebezpieczna.

System wymyślony przez wynalazców z Politechniki tworzą mata naciskowa (rozwijana) umieszczona w łóżku dziecka, opaska/bransoletka dostosowana do rozmiaru dłoni niemowlaka, zakładana na nadgarstek, a także nadajnik i odbiornik, który jest umieszczony w pokoju rodziców i alarmuje o wystąpieniu niebezpiecznej dla zdrowia dziecka sytuacji. Rozwiązanie wykorzystuje sieć neuronową o architekturze sekwencyjnej. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie kryteriów identyfikacji wystąpienia sytuacji zagrażającej życiu dziecka indywidualnie dla konkretnego niemowlęcia. Umożliwia to znacznie trafniejszą detekcję wystąpienia zagrożenia niż w urządzeniach istniejących do tej pory.

Sukcesy w Genewie to nie pierwsze docenienie pomysłu z PW. Urządzenie zostało już w tym roku nagrodzone w ogólnopolskim konkursie „Student-Wynalazca”.

Podobne tematy: