Przejdź do treści

Opublikowano: 07.03.2024 14:09

W PW odbyło się 6. Forum Akademicko-Gospodarcze

6. Forum Akademicko-Gospodarcze odbyło się w dniach 6-7 marca 2024 r. w gmachu Rektorska4

Wyzwania gospodarcze i społeczne stojące przed Polską oraz Europą były tematem 6. Forum Akademicko-Gospodarczego, wydarzenia łączącego przedstawicieli nauki, biznesu i administracji publicznej. 

Podczas przemówień rozpoczynających dwudniowe spotkanie Krzysztof Pietraszkiewicz, Wiceprezes Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego, zaznaczył, że pomimo różnych działań nie udało się przez te wszystkie lata przekonać naszego społeczeństwa, ale także polityków, do ogromnego znaczenia nauki i współpracy nauki z gospodarką. – Dokonał się ogromny postęp. To nie jest tak, że stoimy w miejscu, ale ten postęp mógłby i powinien być większy – powiedział.

– Naszą misją jest współpraca z przemysłem i my jesteśmy do tego przygotowani. Teraz jest moment, aby ta współpraca stała się coraz bardziej intensywna – powiedział prof. Krzysztof Zaremba, Rektor Politechniki Warszawskiej. – Czego chce od nas przemysł? Przede wszystkim dobrych absolwentów i my to zapewniamy. Tworzenie elity technicznej jest jedną z naszych głównych ról, ale to nie wszystko. Powinniśmy pomagać budować polską gospodarkę. Oczywiście mamy wiele form współpracy, wspólnych projektów, ale jesteśmy w stanie zaoferować dużo, dużo więcej – podkreślił. 

Podczas debat pierwszego dnia Forum uczestnicy rozmawiali o tym, jak inwestowanie w naukę i kształcenie przekłada się na rozwój społeczny i gospodarczy, dokąd nas zaprowadzi sztuczna inteligencja w kontekście cyfryzacji w gospodarce, a także o nowych materiałach, technologiach i organizacji przedsiębiorstw. 

Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Krzysztof Zaremba podczas przemówienia otwierającego
Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba podczas przemówienia otwierającego wydarzenie

Drugi dzień to dyskusje o wyzwaniach i szansach związanych z udziałem Polski w odbudowie Ukrainy, a także kształceniu w szkolnictwie wyższym w warunkach zmiany potrzeb. 

– Bez względu na to, jakie mamy poglądy dotyczące możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji w Polsce, w regionie, nie ma wątpliwości – nakłady na naukę i kształcenie w Polsce muszą ulegać podwyższeniu. W przeciwnym wypadku nie będziemy mieli szans na konkurowanie i modernizowanie – powiedział podsumowując wydarzenie Krzysztof Pietraszkiewicz. – Zobowiązujemy się do tego, żeby te środki były jak najlepiej wykorzystane i zmobilizujemy w środowisku wszystkie siły i ludzi dobrej woli, żeby tak się stało – zaznaczył. 

Podobne tematy: