Opublikowano: 30.10.2023 12:39

PW w szanghajskim rankingu dyscyplin naukowych GRAS 2023

W zestawieniu znalazły się uczelnie ze 104 krajów

Znamy wyniki ShanghaiRanking's Global Ranking of Academic Subjects (GRAS). To zestawienie najlepszych na świecie uczelni w 55 dyscyplinach naukowych.

Politechnika Warszawska została sklasyfikowana w dyscyplinie fizyka (obszar nauk przyrodniczych) na miejscu 301-400 (podobnie jak Uniwersytet Jagielloński). Spośród polskich uczelni na wyższych miejscach od PW znalazły się: Uniwersytet Warszawski (101-150) i Akademia Górniczo-Hutnicza (201-300). Pierwsze trzy miejsca zajęły natomiast: Massachusetts Institute of Technology, Princeton University, Paris-Saclay University.

ShanghaiRanking's Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) to międzynarodowe zestawienie uczelni dla poszczególnych dyscyplin naukowych. 55 dyscyplin sklasyfikowanych w rankingu zostało przyporządkowane do pięciu dziedzin: nauk przyrodniczych, medycznych, społecznych, nauk o życiu oraz nauk technicznych i inżynierskich. Ogółem w zestawieniu sklasyfikowano ponad 1900 uczelni ze 104 krajów z całego świata.

Ranking bierze pod uwagę pięć kryteriów: liczbę artykułów naukowych, wpływ cytowań mierzony wskaźnikiem Category Normalized Citation Impact (CNCI), współpracę międzynarodową w odniesieniu do publikacji, liczbę artykułów w najważniejszych czasopismach oraz liczbę znaczących nagród naukowych.

Ranking GRAS jest rankingiem tematycznym tworzonym przez Shanghai Ranking Consultancy. Organizacja przygotowuje także ranking szanghajski (Academic Ranking of World Universities – ARWU).

Pełne wyniki znajdują się na stronie rankingu: www.shanghairanking.com/rankings/gras/2023.