Przejdź do treści

Opublikowano: 06.07.2022 08:42

Pomysł z PW wyróżniony w konkursie Polski Produkt Przyszłości

Prof. Agnieszka Jastrzębska i Dominik Jastrzębski z zarządu spółki wraz z prof. Adamem Woźniakiem, Prorektorem PW ds. Rozwoju

Nasza uczelniana spółka spin-off ADJ Nanotechnology oraz Politechnika Warszawska zostały docenione za współpracę nad technologią produkcji nanocząsteczkowych kompozytów sterylizujących.

Zespół badawczo-naukowy, którym kieruje dr hab. inż. Agnieszka Jastrzębska, prof. uczelni oraz prezes zarządu i współzałożycielka ADJ Nanotechnology, opracował innowacyjny produkt, który pozwala niszczyć szkodliwe drobnoustroje praktycznie na dowolnej powierzchni. Bioaktywne kompozyty nanocząsteczkowe nałożone w postaci trwałej powłoki likwidują wirusy, bakterie i grzyby, zapewniając sterylność miejsc w szczególny sposób narażonych na rozprzestrzenianie się drobnoustrojów.

Biobójcze kompozyty nanocząsteczkowe mogą być wykorzystywane w produkcji m.in. wyrobów papierniczych i wytwarzanych w druku offsetowym, tworzywach sztucznych, w tym biodegradowalnych, inteligentnych tekstyliach, farbach, lakierach i gruntach do zabezpieczania materiałów konstrukcyjnych (jak np. beton, tynki czy drewno), a także środkach do dezynfekcji powierzchni czy dłoni.

Więcej o rozwiązaniu z PW pisaliśmy w tekście „Nowy nanosposób na sterylność powierzchni”.

Konkurs Polski Produkt Przyszłości promuje najbardziej innowacyjne produkty i technologie wytwarzane w Polsce. Są to nowości z różnych obszarów techniki, m.in. z branży medycznej, farmaceutycznej, elektronicznej i chemicznej. W tym roku konkurs odbył się po raz 24. Laureatów nagród i wyróżnień ogłoszono podczas gali finałowej, która odbyła się 5 lipca 2022 roku w Warszawie. Konkurs organizują Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Podobne tematy: