Opublikowano: 16.10.2023 02:47

Politechnika Warszawska w rankingu QS WUR: Europe 2024

Politechnika Warszawska jest w rankingu trzecią uczelnią w Polsce

Po raz pierwszy w dwudziestoletniej historii rankingu QS, opracowywanego przez firmę QS Quacquarelli Symonds, przedstawiono zestawienie koncentrujące się na wiodących uczelniach europejskich. Uwzględniono w nim 688 szkół wyższych z 42 krajów.

Czołówkę rankingu zdominowały uczelnie brytyjskie – zajęły one aż 7 miejsc w pierwszej dziesiątce, w tym miejsce 1. (University of Oxford) i 3. (University of Cambridge).

Politechnika Warszawska wymieniona została w zestawieniu na 211. lokacie, ustępując miejsca jedynie dwóm polskim szkołom wyższym – Uniwersytetowi Warszawskiemu (92. miejsce) oraz Uniwersytetowi Jagiellońskiemu (122. miejsce). Uplasowała się również na 7. pozycji wśród uczelni z Europy Wschodniej (UW znalazło się na 2. pozycji, UJ – na 3.).

Zestawienie QS World University Rankings: Europe 2024 uwzględnia 12 kryteriów (wymienionych w kolejności od największej wagi do najmniejszej): reputacja akademicka, reputacja wśród pracodawców, liczba cytowań przypadająca na publikację, poziom umiędzynarodowienia uczelnianej sieci badawczej, liczba publikacji przypadająca na wydział, zatrudnienie, stosunek liczby nauczycieli akademickich do liczby studentów, różnorodność studentów międzynarodowych, stosunek liczby zagranicznych nauczycieli akademickich do ogólnej liczby nauczycieli akademickich, zrównoważony rozwój, a także stosunek liczby studentów wyjeżdzających na wymiany do wszystkich studentów oraz analogiczne kryterium dotyczące studentów przyjeżdżających.

Szczegółowe wyniki tegorocznego zestawienia dostępne są na stronie rankingu.