Przejdź do treści

Opublikowano: 29.04.2025 08:51

Politechnika Warszawska na 28. Pikniku Naukowym

Obraz
Motywem przewodnim 28. Pikniku Naukowego jest kosmos

„Ale kosmos!” – pod takim hasłem odbywa się tegoroczny Piknik Naukowy, organizowany przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. A że na naszej Uczelni kosmicznych (dosłownie i w przenośni) działań jest bez liku, to nie może nas zabraknąć 10 maja na PGE Narodowym.

Od godz. 11.00 do 20.00 na stanowisku C17 – w Strefie Kultowych Eksperymentów – będziemy prezentować nasze projekty i zapraszać do wspólnego doświadczania nauki. 

Jakie atrakcje w tym roku przygotowaliśmy?

Kosmiczne obrazki

Każdy z nas w życiu skrywa jakiś sekret. Niekiedy chcielibyśmy podzielić się nim z kimś innym, ale tak, aby nie wiedział o tym nikt postronny. Dziedziną odpowiadającą na ten problem jest kryptologia – bada ona, jak przekazać tajną informację w sposób bezpieczny. Jeśli chcesz poznać podstawy jej działania, dowiadując się przy tym o gwiazdach widocznych na otaczającym nas nocą niebie, serdecznie zapraszamy na atrakcje przygotowane przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych. 

Kosmiczne liczby

Czy magia jest prawdziwa? Różne osoby różnie powiedzą. Bez wątpienia prawdziwa jest matematyka – i okazuje się, że już ona wystarczy, aby móc zaprezentować pokaz magiczny. Możesz samodzielnie się o tym przekonać, uczestnicząc w pokazie kilku sztuczek karcianych. Przy okazji, dowiesz się, że zwykła, prosta talia kart może skrywać w sobie nieporównywalnie więcej informacji, nawet w porównaniu z ogromem naszego wszechświata. Zaprasza Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych. 

Inżynieria chemiczna w kosmosie

Uczestnicy zobaczą trzy doświadczenia Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej „Venturi”:

  • badanie rozchodzenia się dźwięku w różnych ośrodkach, w tym w kosmosie, gdzie panuje próżnia,
  • doświadczenie Reynoldsa – obserwacja, jak zmienia się opływ rakiety z zależności od natężenia przepływu wody,
  • fontannę Herona – układ, w którym woda przepływa pomiędzy naczyniami pod wpływem różnicy ciśnień i który może być stosowany na stacjach kosmicznych, gdzie nie jest możliwy grawitacyjny wypływ wody ze zbiornika.
Poleć z nami na planetę druku!

Uczestnicy będą mieli okazję krok po kroku poznać metody i techniki drukarskie razem z Kołem Naukowym CMYK. 

Wodór i nie tylko. Ale KOSMOS!

Koło Naukowe Energetyków zaprezentuje działania elektrolizera, który rozkłada wodę na wodór i tlen oraz złoże fluidalne, używane w różnych procesach inżynieryjnych. Uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak działa ten proces oraz zadawać pytania.

Prezentacja bezzałogowych statków powietrznych

Studenci z Koła Naukowego SAE AeroDesign przedstawią swoje bezzałogowe konstrukcje lotnicze, wytłumaczą, jak działają i jak powstały oraz jakie są cele zawodów, w których startują. 

Kosmiczna moc materiałów

Poznasz różnorodne materiały i ich supermoce, które sprawiają, że są one stosowane przez naukowców i inżynierów w misjach kosmicznych – tych na Księżyc czy Marsa! Dowiesz się, czy kosmonauta przebywający na stacji kosmicznej będzie mógł wydrukować sobie jedzenie. Pod mikroskopem zobaczysz, jakie tajemnice kryją w sobie metale, polimery, kompozyty i ceramika. Porównasz próbki różnych materiałów, a także wykonasz proste eksperymenty. Twoimi przewodnikami będą specjaliści z Wydziału Inżynierii Materiałowej. 

Modelowanie procesów umożliwiających eksplorację w kosmosie

W ramach pokazu uczestnicy samodzielnie zbudują autorskie modele symulacyjne wybranych procesów produkcyjnych/logistycznych realizowanych w otaczającym nas świecie. Eksploracja kosmosu to bardzo szeroki i złożony temat, trudny do zaplanowania i realizacji, dlatego wszelkie działania umożliwiające zasymulowanie przebiegu procesów i prawdopodobnych zdarzeń wpływają na zapewnienie sukcesu przedsięwzięcia. We wszystkim pomoże Studenckie Koło Naukowe Manager. 

Grawitacja wizualizacja

Pod kierunkiem Koła Naukowego Fizyków stworzycie prostą demonstrację prezentującą ideę działania grawitacji i wpływ masowych obiektów na przestrzeń.

Zaawansowane technologie wytwarzania elementów mechanicznych oraz nawigacja pojazdami autonomicznymi

Zapoznacie się z klasycznymi materiałami stosowanymi w technologii addytywnej i najnowszymi materiałami stosowanymi do wydruku 3D oraz poznacie filamenty. Będziecie także nawigować pojazdami autonomicznymi. Do wspólnej zabawy i nauki zaprasza Koło Naukowe Bekker Team.

Zabawy z wykorzystaniem laserów niskich mocy: labirynt i szachy laserowe, zabawa polaryzatorami oraz siatkami

Studenckie Koło Inżynierii Fotonicznej zaprasza na stanowisko z różnymi siatkami dyfrakcyjnymi (w tym w formie okularów), szukanie odpowiedzi na pytanie, z czego składa się światło i przegląd filtrów polaryzacyjnych. Będziecie także mogli rozegrać partię szachów laserowych oraz rozwiązać zagadki w postaci labiryntu laserowego.

Aerodynamika w praktyce

Wraz ze Studenckim Kołem Aerodynamiki Pojazdów będziecie obserwować tunel aerodynamiczny, w którym modele o różnych kształtach opływane są przez dym. Pokaz ilustruje wpływ kształtu na przepływ powietrza i tłumaczy podstawowe zagadnienia aerodynamiki, takie jak: punkt spiętrzenia, punkt oderwania, różnice między przepływem laminarnym a turbulentnym, opór czy siła nośna.

Smart kosmos – badanie przestrzeni pozaziemskiej

Uczestnicy będą mogli aktywnie włączyć się w różnorodne działania, które zachęcają do eksplorowania i wspólnego rozwiązywania wyzwań współczesnych miast. Koło Naukowe Smart City przygotuje doświadczenia, które pozwolą na kreatywne podejście do tematu oraz na zaangażowanie zarówno młodszych, jak i starszych odwiedzających w prosty i przystępny sposób.

Piknik Naukowy jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. To coroczne święto popularyzatorów nauki, którego celem jest stworzenie otwartej, ogólnopolskiej przestrzeni ułatwiającej komunikację środowiska naukowego z odbiorcami poprzez wspólne, swobodne eksperymentowanie i doświadczanie. Piknik pozwala odwiedzającym poznać naukę. Ukazuje ją jako niezwykle ekscytującą dziedzinę życia, stale rozwijającą się, a przede wszystkim – wyposażającą nas w narzędzia, dzięki którym możemy radzić sobie z wyzwaniami przyszłości. W tym roku w wydarzeniu weźmie udział ponad 150 instytucji. Więcej informacji na stronie www.pikniknaukowy.pl.