Przejdź do treści

Opublikowano: 28.05.2024 15:52

Piotr Falkowski laureatem konkursu „Młody Promotor Polski”

Piotr Falkowski z dyplomem dla nominowanego w konkursie „Młody Promotor Polski”, fot. KAKA.media / Teraz Polska

Zobacz również

Specjalista od robotyki rehabilitacyjnej, doktorant wdrożeniowy z Łukasiewicza – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP oraz Politechniki Warszawskiej zdobył główną nagrodę w kategorii Działalność naukowa konkursu „Młody Promotor Polski”.

– Cieszę się, że specjalizacja, jaką jest robotyka rehabilitacyjna, jest coraz szerzej widoczna w polskiej sferze naukowej – to bardzo dobry prognostyk na przyszłość – komentuje laureat. 

Piotr Falkowski zajmuje się biorobotyką i drukiem 3D. Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW. Po studiach postanowił kontynuować swoją naukową drogę w ramach doktoratu wdrożeniowego, realizowanego na Politechnice Warszawskiej i w Łukasiewiczu – Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP. 

Piotr Falkowski rozwija kilka projektów o dużym potencjalne innowacyjnym i wdrożeniowym. 

Jest laureatem programu LIDER XIV, prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W ramach grantu pracuje nad przygotowaniem uniwersalnej i lekkiej konstrukcji oraz sposobu sterowania egzoszkieletu do zdalnej domowej rehabilitacji funkcjonalnej (jest głównym autorem patentu na „egzoszkielet rehabilitacyjny”). Proponowane rozwiązanie ma służyć osobom, które w wyniku wypadku czy choroby nie mogą poruszać górną kończyną albo zakres jej ruchu został znacząco ograniczony. Projekt ten zdobył jedną z głównych nagród w XIV edycji konkursu „Student-Wynalazca”.

Piotr Falkowski jest także liderem zespołu pd meds – nieformalnego start-upu, który pracuje nad urządzeniami do rehabilitacji oddechowej: Notos oraz Boreas. To drugie rozwiązanie wygrało polską edycję Konkursu o Nagrodę Jamesa Dysona i zakwalifikowało się do ścisłego międzynarodowego finału. 

Nasz doktorant ma na swoim koncie wiele medali z międzynarodowych wystaw wynalazków. Jest laureatem dwóch Tech-Athonów, P&G CEO Challenge, a także konkursu Audytu Finansowego EY.

Konkurs „Młody Promotor Polski” jest organizowanego z inicjatywy Małżonki Prezydenta RP, przy współpracy Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. W konkursie wyróżniane są osoby w wieku od 16 do 30 lat, których działania przyczyniają się do popularyzowania wiedzy o Polsce oraz budowania jej pozytywnego wizerunku na świecie. Kandydaci wskazywani są przez instytucje zgłaszające w trzech kategoriach: Działalność naukowa, Działalność kulturalna, Działalność sportowa. Tegorocznych laureatów poznaliśmy podczas uroczystej gali finałowej, która odbyła się 27 maja w Pałacu Prezydenckim. 

Więcej informacji o konkursie na stronie terazpolska.pl.

Zobacz również

Podobne tematy: