Przejdź do treści

Opublikowano: 24.05.2022 15:04

Nowa terapia nowotworów

Naukowcy sprawdzili swoje rozwiązanie na komórkach glejaka wielopostaciowego, fot. pixabay

Zespół z Politechniki Warszawskiej, Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego chce pomóc w leczeniu nowotworów mózgu oraz eliminowaniu skutków ubocznych chemio- i radioterapii.

Naukowcy opracowali nowy płynny nośnik leku. Poza klasycznym chemoterapeutykiem zawiera on także cząsteczki, które wyciszają albo blokują geny zaangażowane w rozwój tkanki nowotworowej. Wykorzystano tu mechanizm syntetycznej letalności, czyli wymuszonej śmierci komórek. Sam nośnik zaś ma postać emulsji wielokrotnej, co m.in. pozwala izolować od siebie substancje wykorzystywane w terapii i kontrolować tempo ich uwalniania.

Zwalczyć glejaka

Rozwiązanie zostało sprawdzone na komórkach glejaka wielopostaciowego – jednej z najbardziej inwazyjnych form pierwotnego nowotworu mózgu. Badania wypadły bardzo obiecująco.

 – Wykazały, że zaproponowana przez nasz zespół terapia jest znacznie skuteczniejsza od klasycznej chemioterapii – mówi dr hab. inż. Ewa Dłuska, prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej, kierownik projektu. – Terapia ta to również szansa na zwiększenie efektywności innych nowych rozwiązań w chemioterapii. Zależnie od dawki terapeutyków uzyskaliśmy około 20-30-procentowy spadek żywotności komórek nowotworowych w porównaniu do terapii opartej na wykorzystaniu emulsji bez promotorów wyciszania genów.

Docelowo ciekły implant ma być wprowadzany w miejsce po usunięciu guza nowotworowego.

 – Rozwiązanie to jest innowacyjne na tle znanych stałych czy żelowych implantów i, jak wykazały badania, jest skuteczniejsze od klasycznej chemioterapii – opowiada prof. Dłuska.

Krem na rany

Zalety emulsji wielokrotnej naukowcy wykorzystują także w kremie do łagodzenia stanów zapalnych (m.in. skóry i paznokci) wywołanych przez chemio- i radioterapię.

– Taka struktura preparatu zapewnia stopniowe i długotrwałe uwalnianie się substancji pielęgnacyjnych i nawilżających – wyjaśnia prof. Dłuska.
 
Jak wykazały przeprowadzone testy, skuteczność kremu można potwierdzić już po dwóch dobach jego stosowania.

Obecnie naukowcy udoskonalają swoje pomysły.

Nad rozwiązaniami pracuje zespół w składzie: dr hab. inż. Ewa Dłuska, prof. uczelni – kierownik projektu (Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej), dr hab. Elżbieta Speina (Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk), dr inż. Agnieszka Markowska-Radomska (Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej) dr inż. Agnieszka Siemion (Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej), dr Konrad Kosicki (Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego).

Projekt „Emulsyjny system dostarczania teraupetyków – leczenie nowotworów wspomagane mechanizmem syntetycznej letalności” jest finansowany w ramach realizowanego na Politechnice Warszawskiej programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Pomysł otrzymał wsparcie w konkursie Centrum Badawczego POB Biotechnologia i inżynieria biomedyczna.

Więcej informacji na stronie badawcza.pw.edu.pl

Podobne tematy: