Przejdź do treści

Opublikowano: 23.11.2022 13:18

Noblista odwiedził Politechnikę Warszawską

Wykład noblisty cieszył się ogromnym zainteresowaniem

Na naszej Uczelni gościliśmy prof. M. Stanleya Whittinghama – laureata Nagrody Nobla z chemii. Naukowiec odebrał doktorat honoris causa PW, a także spotkał się z przedstawicielami Politechniki i wygłosił otwarty wykład.

Prof. Whittingham jest współtwórcą technologii baterii litowo-jonowych. Urządzenia te znalazły szereg zastosowań: od laptopów, telefonów komórkowych i aparatów cyfrowych, przez elektronarzędzia, po samochody. Za prace nad tą innowacją przyznano Nagrodę Nobla z chemii w 2019 roku. Otrzymali ją właśnie prof. M. Stanley Whittingham, a także prof. John B. Goodenough i prof. Akira Yoshino.

Na znaczenie tych badań zwracał uwagę Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Krzysztof Zaremba.

– Osiągnięcia prof. Whittinghama zrewolucjonizowały nasze życie – podkreślał Rektor PW podczas uroczystości wręczenie doktoratu honoris causa. – Myślę, że Politechnika Warszawska jako uczelnia techniczna jest właściwym miejscem do uhonorowania pana profesora, dlatego że naszą misją i naszym celem jest tworzenie takich rozwiązań, które przynoszą wymierne korzyści dla człowieka.

– Jest to uczony wyjątkowej klasy, a jednocześnie bardzo życzliwy człowiek, nastawiony na współpracę z zespołami naukowymi, również na PW – mówił w laudacji prof. Franciszek Krok z naszego Wydziału Fizyki – naukowiec, który miał okazję poznać prof. Whittinghama i z nim współpracować.

Więcej informacji o uroczystości wręczenia doktoratu honoris causa w tekście Prof. M. Stanley Whittingham doctorem honoris causa PW.

Podczas wizyty na Politechnice noblista rozmawiał z jej władzami i przedstawicielami Wydziałów Chemicznego i Fizyki. W spotkaniu wzięli udział Rektor prof. Krzysztof Zaremba, Prorektor ds. Ogólnych prof. Mirosław Karpierz i Prorektor ds. Nauki prof. Mariusz Malinowski, a także Dziekan Wydziału Chemicznego prof. Władysław Wieczorek, Dziekan Wydziału Fizyki prof. Wojciech Wróbel oraz naukowcy współpracujący z prof. Whittinghamem: prof. Marek Marcinek z Wydziału Chemicznego i prof. Franciszek Krok z Wydziału Fizyki.

Laureat Nagrody Nobla znalazł również czas na spotkanie z doktorantami, studentami i młodymi badaczami. Był gościem specjalnym konwersatorium Centrum Studiów Zaawansowanych. Mówił tam o wpływie nowych źródeł energii na techniczną cywilizację.

Tłumy słuchaczy przyciągnął otwarty wykład prof. Whittinghama. W wypełnionej po brzegi Auli Wydziału Fizyki PW noblista najpierw opowiadał o roli magazynowania energii w kontekście gospodarki energetycznej i zmian klimatu, a potem odpowiadał na pytania. Tematyka wzbudziła tak duże zainteresowanie, że dyskusje trwały jeszcze wiele minut po zakończeniu wykładu.

Po wykładzie prof. Whittinghama prof. Marek Marcinek opowiedział o Manifeście Młodego Naukowca, opracowanym przez uczestników projektu BATTERY 2030+, w tym Politechnikę Warszawską. Nasi młodzi naukowcy – dr inż. Maria Kochaniec i mgr inż. Maciej Smoliński wręczyli nobliście dokument.

Prof. M. Stanley Whittingham gościł na Politechnice Warszawskiej 21 i 22 listopada 2022 roku.