Opublikowano: 04.02.2021 11:06

Miesięcznik PW #1

Najważniejsze informacje stycznia

Badania i innowacje

• Nasz student jest współautorem wynalazku, który pomoże niewidomym. To Dotsnote – projekt drukarki do zapisywania notatek w alfabecie Braille'a. Jak to działa?
  • Jak sprawić, żeby przepisy kulinarne (często bezcenne, przekazywane z pokolenia na pokolenie) nie zniknęły w stercie książek kucharskich? Nasi studenci wymyślili rozwiązanie – aplikację Chefs’.
  • Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW pomoże w rozwoju innowacyjności mazowieckich firm. Projekt z udziałem CZIiTT PW otrzymał na ten cel dofinansowanie z Unii Europejskiej.
  • Sztuczna inteligencja sposobem na zapobieganie przedwczesnym porodom. Jak to możliwe? Nad rozwiązaniem pracuje zespół naukowców związanych z Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych.
  • Nasi naukowcy z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej oraz Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii pracują nad szczepionką przeciwko COVID-19. Ma być prosta i tania w produkcji. Zespół przygotowuje się do badań na zwierzętach i poszukuje partnera przemysłowego.

Nagrody

• Prof. Małgorzata Kujawińska i prof. Krzysztof Patorski z Wydziału Mechatroniki zostali laureatami nagród naukowych przyznawanych przez The International Society for Optical Engineering (SPIE).
  • Nasi pracownicy i absolwenci znaleźli się wśród nominowanych w plebiscycie „Przeglądu Technicznego” Złoty Inżynier. Zachęcamy do głosowania!

Z życia PW

• Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba wziął udział w pierwszym spotkaniu Rady Dyrektorów konsorcjum ENHANCE w projekcie „Uniwersytety europejskie”.
  • Dr inż. Piotr Prochoń z Wydziału Inżynierii Lądowej obronił prestiżowy podwójny doktorat. Stopień doktora uzyskał na Politechnice Warszawskiej oraz w belgijskim L'Université De Liège.
  • Poznaliśmy nowe Władze Samorządu Studentów PW, nowy Zarząd Rady Kół Naukowych oraz Rady Doktorantów.
  • Aktywni studenci i doktoranci, zaangażowani w promocję naszej Uczelni, popularyzację nauki i osiągający sukcesy rozsławiające Politechnikę Warszawską otrzymali Stypendia pod choinkę.
  • Politechnika grała (i gra) z WOŚP! Zachęcamy do udziału w trwających aukcjach.

Obejrzyj, posłuchaj, przeczytaj