Przejdź do treści

Opublikowano: 21.06.2023 13:24

Doktorat na Politechnice Warszawskiej? Trwa rekrutacja!

W roku akademickim 2023/2024 w Szkole Doktorskiej PW czeka 155 miejsc

Czekamy na ludzi, którzy chcą dołączyć do grona naszych doktorantów. Od 21 czerwca do 14 sierpnia 2023 roku można rejestrować się w systemie rekrutacyjnym. Po dopełnieniu wszystkich formalności czeka piękna badawczo-dydaktyczna przygoda. A może nawet wspaniała kariera?

Kilka lat temu zmieniła się forma kształcenia doktorantów. Zamiast studiów III stopnia (doktoranckich) pojawiły się Szkoły Doktorskie i kilka modyfikacji (m.in. taka, że każdy doktorant otrzymuje stypendium). Stałym punktem pozostaje jedno – prowadzenie badań, które doprowadzą do napisania, a następnie obrony rozprawy doktorskiej. Taką drogę ma już za sobą dr inż. Jacek Sikorski – pierwszy absolwent Szkoły Doktorskiej Politechniki Warszawskiej. Jego historia może być doskonałym źródłem informacji i inspiracji dla wszystkich, którzy myślą o doktoracie.

Jak wygląda cały proces przyjęcia na doktorat?

Oto rekrutacja do Szkoły Doktorskiej PW krok po kroku:

 1. Znajdź potencjalnego promotora i skontaktuj się z nim w celu ustalenia planowanego zagadnienia badawczego.
  Pomoże w tym wyszukiwarka promotorów i zagadnień badawczych. Uwaga, w serwisie rekrutacyjnym nie ma możliwości wyboru zagadnienia z listy. W wyszukiwarce znajdziesz wykaz promotorów, sprawdzisz limity miejsc do konkretnych osób, a także zapoznasz się z obszarem badawczych zainteresowań potencjalnych opiekunów. W tym roku przygotowaliśmy ponad 400 zagadnień z 13 dyscyplin. Jest w czym wybierać.
 2. Zarejestruj się w systemie rekrutacyjnym IRK.
  Uzupełnij swoje dane osobowe i informacje o swoim wykształceniu. Wgraj zdjęcie. Wybierz dyscyplinę. Dokonaj płatności (w roku akademickim 2023/2024 to 200 zł). Uzupełnij wszystkie sekcje, w tym Zarys koncepcji pracy badawczej. Pobierz niezbędne pliki i wgraj skany podpisanych dokumentów. Na te formalności masz czas do 14 sierpnia.
 3. Jeśli pozytywnie przejdziesz weryfikację merytoryczną, dostaniesz zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Rozmowy te zaplanowano na okres 25 sierpnia – 8 września.
 4. Po rozmowie Twój status kwalifikacji się zmieni: na ZAKWALIFIKOWANY – w przypadku uzyskania wymaganej liczby punktów lub NIEZAKWALIFIKOWANY – w przypadku nieuzyskania wymaganej liczby punktów. Lista rankingowa zostanie opublikowana 13 września.
 5. Jeśli znajdziesz się w gronie osób zakwalifikowanych, składasz w systemie IRK dodatkowe dokumenty (dyplom oraz oświadczenie). Masz na to czas od 14 do 20 września.
 6. Lista przyjętych zostanie ogłoszona 25 września. W roku akademickim 2023/2024 w Szkole Doktorskiej PW czeka 155 miejsc.
 7. Po ogłoszeniu listy przyjętych Dział Obsługi Doktorantów poinformuje Cię o kolejnych krokach, w tym o terminach składania oryginałów dokumentów rekrutacyjnych.

Brzmi jak dobry plan, prawda? Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji o rekrutacji czy doktoranckim życiu, wejdź na stronę naszej Szkoły Doktorskiej.