Przejdź do treści

Opublikowano: 14.12.2022 16:24

Amerykańska generał z wizytą na PW

Generał Jacqueline Van Ovost gościła na PW 14 grudnia 2022 roku

Jacqueline Van Ovost – generał Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, stojąca na czele amerykańskiego Dowództwa Transportu odwiedziła Politechnikę Warszawską. Podczas spotkania ze studentami, doktorantami i pracownikami opowiadała o swoich zawodowych doświadczeniach i odpowiadała na pytania słuchaczy.

Generał Van Ovost w 2020 roku została jedyną czterogwiazdkową kobietą generałem w Departamencie Obrony, piątą w historii Sił Powietrznych. Ma bogate doświadczenie w lotnictwie, inżynierii lotniczej i mechanicznej, obronności i wojskowości. Jest absolwentką Akademii Sił Powietrznych i Szkoły Pilotów Testowych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych oraz pilotem dowódcą. Wylatała ponad 4200 godzin na ponad 30 samolotach.

Podczas spotkania na PW generał Van Ovost opowiadała, że od dziecka marzyła o byciu pilotem. Żeby to zrealizować, musiała pokonać wiele trudności i barier. Kobiecie bardzo trudno było wówczas podążać taką ścieżką kariery. Dlatego dzisiaj tak bardzo angażuje się w akcje edukacyjne i mentoring, nastawione na burzenie istniejących stereotypów czy zmianę wykluczających praktyk.

– Największym ograniczeniem jesteśmy dla siebie my sami – podkreślała Jacqueline Van Ovost.

Zaznaczała przy tym, że sukcesy nie są wyłącznie zasługą osoby, która je osiąga.

– Ważne, żeby pamiętać o tych, którzy byli przed nami, o tych, którzy stoją obok nas i o tych, którzy są za nami – mówiła pani Generał.

Opowiadała także o tym, jak działa Dowództwo Transportu (USTRANSCOM), którym kieruje. To jednostka koordynująca misje na całym świecie, wykorzystująca do tego zarówno wojskowe, jak i cywilne zasoby transportowe. Generał Van Ovost pokazywała przykłady konkretnych działań swojego Dowództwa, w tym te z ostatniego czasu – z Ukrainy. Dziękowała też Polsce za zaangażowanie w te misje.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zadawać Pani Generał pytania. Interesowały ich m.in. rady dla młodych ludzi, którzy są na początku wojskowej i lotniczej kariery czy metody walki ze stresem podczas wymagających misji.

Generał Van Ovost zaznaczała, że wojsko to przede wszystkim służba, a nie tylko miejsce, w którym zarabia się pieniądze.

– Podejmujemy decyzje, od których zależy życie innych – mówiła. – Dlatego każdy lider musi najpierw zadbać o siebie – o ćwiczenia, odpowiednią dietę, sen. Dopiero mając kontrolę nad sobą, można kierować innymi.

Na zakończenie uczestnicy spotkania zapozowali do wspólnego zdjęcia z Generał Jacqueline Van Ovost.

Podobne tematy: