Przejdź do treści

Opublikowano: 22.12.2022 13:10

2022 rok na Politechnice Warszawskiej

Dziękujemy za 2022 rok i jesteśmy gotowi na 2023

Co działo się na naszej Uczelni w minionych 12 miesiącach? Jakie wydarzenia i sytuacje najbardziej zapamiętamy? Zapraszamy na podsumowanie!

To był kolejny rok, w którym musieliśmy mierzyć się z niespodziewanymi wyzwaniami, wykraczającymi poza tak dobrze nam znany akademicki świat. Znowu przekonaliśmy się, że otaczająca rzeczywistość bardzo mocno wpływa na to, jak funkcjonujemy. Tym bardziej cieszymy się z wszystkich pozytywnych informacji, których bohaterami byli nasi studenci, doktoranci, pracownicy, absolwenci i cała Politechnika Warszawska.

Nauka dla zdrowia i klimatu

2022 rok zdecydowanie należał do naukowców z PW. Nasi doktoranci wygrali międzynarodowy konkurs o Nagrodę Jamesa Dysona. Tomasz Raczyński, Piotr Walter i Dominik Baraniecki wymyślili SmartHEAL – inteligentny opatrunek, który ma pomóc w gojeniu się ran przewlekłych. Pomysł już podbija świat i mamy nadzieję, że niedługo zostanie wdrożony. Zwycięzcy polskiego finału poprzedniej edycji konkursu, w tym student PW Mike Ryan, prezentowali swój wynalazek na wystawie EXPO w Dubaju. A ten innowacyjny projekt to urządzenie dezynfekujące i poddające recyklingowi zużyte 3-warstwowe maski ochronne.

Tematy związane ze zdrowiem i klimatem niezmiennie żywo zajmowały naszych naukowców.

Zespół dr hab. inż. Agnieszka Gadomska-Gajadhur z Wydziału Chemicznego sprawdzał, czy z komórek macierzystych zlokalizowanych w dziąsłach można wyhodować trzecie zęby. Jak leczyć nowotwory mózgu oraz eliminować skutki uboczne chemio- i radioterapii? Nad tym pracowała grupa dr hab. inż. Ewy Dłuskiej, prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

W 2022 roku informowaliśmy także o miniaturowym aparacie EKG, tomografie holograficznym do badania komórek czy o soczewce z „Gwiezdnych Wojen”, która może przyczynić do poprawy jakości widzenia u osób starszych. Za wykorzystanie w medycynie sztucznej inteligencji Nagrodę Naukową POLITYKI otrzymała dr hab. inż. Żaneta Świderska-Chadaj z Wydziału Elektrycznego.

Ważne wyróżnienia trafiły też do spółki spin-off kierowanej przez dr hab. inż. Agnieszkę Jastrzębską, prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Materiałowej. Technologia produkcji nanocząsteczkowych kompozytów niszczących szkodliwe drobnoustroje praktycznie z dowolnej powierzchni została doceniona w konkursie Polski Produkt Przyszłości, a także otrzymała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP.

Produkcją czystego wodoru niskim kosztem zajęły się dr inż. Marta Mazurkiewicz-Pawlicka i mgr inż. Zuzanna Bojarska z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Z kolei dr inż. Piotr Prochoń z Wydziału Inżynierii Lądowej postanowił poszukać materiałów budowlanych bardziej przyjaznych dla środowiska niż cement. Czy mogą to być popioły z biomasy? Czekamy na dalsze wyniki badań.

Nasi studenci pokazali światu kilka pomysłów z obszaru energetyki: inteligentną nakładkę na licznik, projekt mikrosieci zasilanej wyłącznie odnawialnymi źródłami energii czy edukacyjną inicjatywę „Świadomi Energii”. Zespół z Wydziału Architektury swoją instalacją „Wodny Azyl” zwrócił uwagę na globalny problem z wodą, a grupa z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska wymyśliła system kaucyjny dla odpadów kuchennych i oleju posmażalniczego.

Popatrz w górę i… pod nogi

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że pracownicy, doktoranci i studenci z PW mierzą wysoko, aż do gwiazd. W jeszcze skuteczniejszym prowadzeniu takich badań pomoże z pewnością otwarte w 2022 roku laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych na lotnisku w Przasnyszu. Liczymy na jeszcze więcej wiadomości o samolotach podbijających amerykańskie przestworza, studenckich rakietach czy misjach z wykorzystaniem balonów wysokościowych.

Myśląc o kosmicznych informacjach z ostatnich miesięcy, mamy przez oczami pierwsze „zdjęcie” czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej. W badaniach, które przyniosły tak spektakularny efekt, uczestniczył absolwent PW dr inż. Maciej Wielgus. A inny nasz absolwent – Pablo Álvarez Fernández znalazł się w grupie nowych astronautów wybranych przez Europejską Agencję Kosmiczną. Jest jedną z 17 osób wyłonionych spośród ponad 22 tysięcy kandydatów.

Iście nieziemsko brzmią również doniesienia o rozwiązaniach dla technologii 6G i Mobilnej Platformie Kryminalistycznej, pytania, czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka w komponowaniu i analizowaniu muzyki, a także wieści o badaniu fake newsów i mowy nienawiści. To wszystko tematy, które podjęli nasi naukowcy.

Studenci zaś budowali mosty z papieru, konstruowali pojazdy autonomiczne i zaawansowane systemy wspomagania kierowcy, zamieniali poloneza w samochód elektryczny, a nawet wygrywali Studenckiego Nobla.

Do sukcesów naukowych dołożyliśmy osiągnięcia sportowe. Nasz student i łyżwiarz szybki Marek Kania wziął udział w igrzyskach olimpijskich, zdobył medale na mistrzostwach świata i Europy. Studiująca na PW Magdalena Sudak była trzecia w Akademickich Mistrzostwach Świata w triathlonie. Brązowy medal, tyle że Europejskich Igrzysk Akademickich, zdobył doktorant i kickbokser Dominik Grzęda. Cieszyliśmy się także z sukcesów absolwentów Politechniki: medalu mistrzostw świata kolarza Krzysztofa Łukasika oraz czwartego miejsca na świecie i rekordów Polski lekkoatlety Damiana Czykiera.

Wyjątkowi goście i przełomowe projekty

2022 rok upłynął na PW pod znakiem ważnych wizyt. Wiosną gościliśmy Radę Dyrektorów i Komitet Sterujący konsorcjum europejskich uczelni ENHANCE, do którego należy Politechnika Warszawska. Jesienią odwiedził nas laureat Nagrody Nobla z chemii prof. M. Stanley Whittingham. Naukowiec odebrał doktorat honoris causa PW, a także spotkał się z przedstawicielami Politechniki i wygłosił otwarty wykład, który przyciągnął prawdziwe tłumy. Na naszej Uczelni gościliśmy także Jacqueline Van Ovost – czterogwiazdkową generał Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, stojącą na czele amerykańskiego Dowództwa Transportu.

W minionych 12 miesiącach zorganizowaliśmy na PW pierwszą konferencję mentoringową i pierwszy Festiwal Filmów Naukowych. Byliśmy także gospodarzem pierwszej edycji konkursu Falling Walls Lab Warsaw.

W 2022 roku zainaugurowaliśmy nowy program dla najzdolniejszych studentów – studia id. Jego główne założenia to indywidualne kształcenie i rozwój pod opieką tutora. Na razie w tej inicjatywie uczestniczy 14 osób – to studenci pierwszego roku, który mają na swoim koncie sukcesy w olimpiadach przedmiotowych. Program będzie się jednak rozwijał.

Gotowi do pomocy

Nie jesteśmy obojętni na to, co dzieje się wokół nas.

W ostatnim czasie w szczególny sposób pomocy potrzebowali nasi sąsiedzi z Ukrainy, uciekający przed wojną i jej skutkami. Politechnika Warszawska ruszyła ze wsparciem. Udostępniliśmy nasze akademiki i pokoje gościnne, zorganizowaliśmy zbiórki darów i pieniędzy, warsztaty i zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, charytatywne aukcje i koncerty, pomagaliśmy psychologicznie i językowo. Studenci, doktoranci i pracownicy PW raz za razem wykorzystywali swoje umiejętności i doświadczenia, tworząc rozwiązania inżynierskie i dzieląc się wiedzą.

W 2022 roku po raz kolejny dołożyliśmy swoją cegiełkę do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Szlachetnej Paczki. Zorganizowaliśmy także wyjątkową sesję zdjęciową w naszym Gmachu Głównym. Jej głównymi bohaterami były czekające na adopcję psy. Ze zwierzakami pozowali ludzie z PW: studenci, doktoranci i pracownicy, w tym przedstawiciele władz Uczelni. Podczas corocznego charytatywnego Kiermaszu Świątecznego zebraliśmy ponad 33 tysięcy złotych, które zamienią się w Stypendia pod choinkę – specjalne wyróżniania dla odnoszących sukcesy i zaangażowanych w życie Politechniki studentów i doktorantów.

Dziękujemy za ostatnie 12 miesięcy. Mamy nadzieję, że 2023 rok przyniesie nam dużo dobrych emocji i wiadomości. Już na to czekamy!

Podobne tematy: