Opublikowano: 16.05.2023 08:56

Wykombinowali most z papieru i wygrali

Czy można w siedem godzin zbudować most i w dodatku z papieru? Udowodnili to studenci z Koła Naukowego Mostowców, którzy por raz kolejny okazali się bezkonkurencyjni w ogólnopolskim konkursie wyKOMBinuj mOst.

Zdjęcie członków zespołu PWniaczki z organizatorami konkursu

Zespół PWniaczki z organizatorami konkursu, źródło: www.facebook.com/mostowcy

Każda z ponad 30 drużyn uczestniczących w zawodach mogła wykorzystać dziewięć arkuszy papieru, klej, a także nożyczki, linijki, coś do pisania i odważniki. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać jak najbardziej trwałą konstrukcję mostu, o najkorzystniejszym stosunku wytrzymałości do masy. 

Ekipy z Koła Naukowego Mostowców, działającego przy Wydziale Inżynierii Lądowej, zajęły aż dwa miejsca na podium. Najlepiej w konkursie spisał się zespół PWniaczki w składzie: Jakub Końka, Łukasz Kruk, Daniel Stefanowicz. Ich most o masie 1,309 kg wytrzymał obciążenie 3036, 6 N, czyli ok. 310 kg.

Drugie miejsce zajęły Żbiki z Politechniki: Kamila Dziubak, Łukasz Porzyc, Przemysław Kruczkowski z konstrukcją o masie 1,129 kg, która uniosła ok. 230 kg.

Zdjęcie członków zespołu Żbiki z Politechniki z organizatorami konkursu

Zespół Żbiki z Politechniki z organizatorami konkursu, źródło: www.facebook.com/mostowcy

W konkursie organizowanym od 2008 r. przez Koło Naukowe Mechaniki Konstrukcji KOMBO z Politechniki Gdańskiej uczestniczył również trzeci zespół z Koła Naukowego Mostowców – Szkoda Papieru w składzie: Iga Jaczewska, Agata Gaj, Izabela Boruszewska. Ich konstrukcja była najlżejsza, ważyła 0,734 kg i udźwignęła ok. 109 kg.