Opublikowano: 08.07.2022 13:56

Wybitni młodzi naukowcy z PW

Dr inż. Michał Sobieraj oraz mgr inż. Adam Żychowski

Dr inż. Michał Sobieraj oraz mgr inż. Adam Żychowski otrzymali stypendia Ministra Edukacji i Nauki. To wyróżnienia dla najlepszych badaczy na początku zawodowej kariery.

Dr inż. Michał Wojciech Sobieraj jest adiunktem na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Tytuł magistra inżyniera uzyskał w 2014 r., a stopień naukowy doktora nauk technicznych – w 2019 r. na podstawie rozprawy „Zastosowanie mieszanin z CO2 jako czynników roboczych w podkrytycznym autokaskadowym obiegu chłodniczym”.

Nasz naukowiec prowadzi badania teoretyczne i eksperymentalne nad zastosowaniem naturalnych, ekologicznych czynników roboczych w urządzeniach chłodniczych i pompach ciepła w celu zastąpienia fluorowanych węglowodorów o negatywnym wpływie na środowisko.

Opracował i opatentował rozwiązania pozwalające na realizację obiegów chłodniczych z użyciem dwutlenku węgla jako czynnika chłodniczego w nieosiągalnych dotychczas zakresach temperatury. Eksperymentalnie zbadał warunki przejmowania ciepła przy przepływie zawiesiny stałego dwutlenku węgla, wnosząc do stanu techniki informacje niezbędne do projektowania niskotemperaturowych urządzeń chłodniczych.

Dr inż. Michał Sobieraj jest autorem publikacji naukowych w renomowanych czasopismach z listy filadelfijskiej, projektantem i konstruktorem stanowisk badawczych i dydaktycznych. Obecnie kieruje grantem badawczym, realizowanym w ramach konkursu BEYOND POB, dotyczącym kriogenicznego oczyszczania biogazu z dwutlenku węgla.

Mgr inż. Adam Żychowski jest absolwentem i doktorantem informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Tematyka prowadzonych przez niego badań naukowych skupiona jest wokół zagadnień z zakresu metod inteligencji obliczeniowej (w szczególności sztucznych sieci neuronowych oraz algorytmów ewolucyjnych), teorii gier oraz optymalizacyjnych problemów transportowych.

Prace realizowane w ramach tych obszarów we współpracy z opiekunem naukowym prof. dr. hab. inż. Jackiem Mańdziukiem zaowocowały licznymi publikacjami. Dorobek naukowy Adama Żychowskiego składa się z 18 artykułów w recenzowanych czasopismach naukowych oraz materiałach konferencyjnych. Większość z tych prac opublikowana została w materiałach wysoko punktowanych (140-200 pkt MEiN). Część badań naukowych była prowadzona we współpracy z zespołami badawczymi z renomowanych uczelni zagranicznych, m.in. Harvard University czy Nanyang Technological University w Singapurze.

W tym roku wpłynęło 1719 wniosków o przyznanie stypendium, z czego wybrano 215 laureatów. Stypendyści przez 3 lata będą otrzymywali wsparcie w wysokości 5 390 zł miesięcznie.

Przy ocenie wniosków największą wagę przykładano do wymiernych efektów działalności naukowej (publikacji naukowych lub dzieł artystycznych) oraz praktycznych zastosowań wyników prowadzonych badań lub prac.

Więcej informacji i pełna lista laureatów na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki