Opublikowano: 20.02.2023 16:50

Ważni goście i rozmowy o kosmosie w CEZAMACIE

Wizyta odbyła się 15 lutego 2023 roku, fot. CEZAMAT

W Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT gościliśmy Ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz przedstawicieli projektu kosmicznego LiteBIRD. Była to okazja do zaprezentowania naszych laboratoriów, a także do rozmów o potencjale polskiej nauki.

Poza Ministrem CEZAMAT odwiedzili Prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki, Sekretarz Akademii Kopernikańskiej prof. Krzysztof Górski oraz reprezentujący Japońską Agencję Kosmiczną prof. Masashi Hazumi.

Delegacja zwiedziła laboratoria i zaplecze techniczne Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii oraz zapoznała się z rozwijanymi tam projektami. Z gośćmi spotkali się Dyrektor CEZAMAT-u Mariusz Wielec oraz pełnomocnik ds. strategicznych prof. Romuald Beck.

Podczas wizyty Minister Przemysław Czarnek ogłosił współpracę Polski przy japońskim projekcie kosmicznym LiteBIRD. Inicjatywa ta zakłada pod koniec dekady wyniesienie w kosmos satelity, którego celem jest badanie fizycznych własności wczesnego wszechświata.

Eksploracja kosmosu to obszar badań, w który od lat zaangażowani są polscy naukowcy, o czym szczególnie pamiętamy ze względu na przypadającą w tym roku 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Swój wkład w poznawanie wszechświata wnosili i wnoszą także badacze z Politechniki Warszawskiej – od Mieczysława Bekkera – absolwenta naszej Uczelni i twórcy pojazdu księżycowego wykorzystywanego w programach NASA, po studentów PW konstruujących łaziki marsjańskie i satelity.

Więcej informacji o wizycie na stronie www.cezamat.eu