Opublikowano: 23.11.2020 17:14

Szekspir po inżyniersku

Plakat promujący filmową adaptację "Burzy" Williama Szekspira, grafika: Kasia Wierzchnika

Polýtechnos znaczy "biegły w wielu sztukach", a Teatr Politechniki Warszawskiej to jeden z barwniejszych przykładów wszechstronności w społeczności PW. Zapraszamy do wspólnego świętowania 15-lecia istnienia politechnicznej grupy teatralnej podczas wirtualnej premiery "Burzy", filmowej adaptacji dzieła Williama Szekspira.

– Pracę nad spektaklem zaczęliśmy w lipcu 2019 r., czyli kilka miesięcy przed wybuchem pandemii koronawirusa. Kiedy w trakcie wiosennego lockdownu zorientowaliśmy się, że autor "Burzy" zmagał się z bardzo podobnymi okolicznościami życiowymi w momencie powstawania dzieła, byliśmy bardzo zaskoczeni. Nie spodziewaliśmy się tak przedziwnego zbiegu okoliczności! – opowiada Kalina Rzeźnik, współreżyserka filmu, nawiązując do historii Szekspira, który z powodu wybuchu epidemii w Londynie był zmuszony do zejścia ze sceny i chwycenia za pióro.

Pierwotnie zakładano, że jubileuszowy spektakl odbędzie się w Gmachu Głównym PW, jednak obostrzenia związane z pandemią zmusiły zespół do zmiany planów. Mimo tych problemów "Burza" w wykonaniu Teatru PW to produkcja na wskroś politechniczna. Zaangażowano do jej realizacji wielu studentów, a plan zdjęciowy zlokalizowano w jednym z akademików Politechniki. Realizacją filmową zajął się Jacek Kościuszko z ekipą FILMiMAGE, intensywne nagrania trwały przez pięć dni.

"Burza" nie jest jednak projektem tylko jednej jednostki. Ścieżka dźwiękowa, którą usłyszymy podczas zbliżającej się premiery, to efekt współpracy Chóru PW i Orkiestry Rozrywkowej PW „The Engineers Band”. Produkcję wsparł również Zespołu Pieśni i Tańca PW.

Kiedy odbędzie się premiera “Burzy”?

Już 29 listopada o 19:00.

Gdzie będzie można obejrzeć spektakl?

Na kanale Teatru Politechniki Warszawskiej na YouTubie. Uwaga! Film będzie dostępny tylko do północy 29 listopada.

Więcej informacji można znaleźć na profilu Teatru PW na Facebooku.