Opublikowano: 19.01.2022 12:37

Studenci PW skonstruowali inteligentną nakładkę na licznik energii

Studenci z Koła Naukowego Energetyków skonstruowali inteligentną nakładkę na licznik energii. Urządzenie ma pomóc w odpowiedzialnym i oszczędnym korzystaniu z energii elektrycznej.

Zdjęcie przedstawiające żarówkę i wtyczkę

fot. pixabay

Aby racjonalnie korzystać z energii elektrycznej niezbędne jest dokładne poznanie naszych zwyczajów, czyli wiedza o tym, kiedy i ile energii zużywamy. Wszystkich tych informacji dostarczy w wygodny sposób urządzenie zbudowane przez członków Koła Naukowego Energetyków działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa.

– Każdy w domu ma licznik energii, z którego wskazania są co jakiś czas odczytywane. Nasza nakładka wykorzystuje taki moduł. Impulsowa dioda, która znajduje się na obudowie licznika energii charakteryzuje się pewną stałą zwaną stałą licznika, czyli ilością impulsów na ilość zużytych kilowatogodzin (kWh). Nasza nakładka posiada fotorezystor, którego opór zmienia się w zależności od natężenia padającego na niego światła. Dzięki temu, że znamy stałą licznika, a także prowadzimy pomiar fotorezystorem ile razy dioda mignęła w danym przedziale czasu, jesteśmy w stanie wyliczyć, korzystając z wbudowanego w nakładkę mikrokomputera Arduino, ile energii zużyliśmy w danym okresie – tłumaczy Paulina Kucharczyk, członkini koła. – Jest to spisywane w specjalnym pliku. Dodatkową opcją jest wysłanie powiadomień o aktualnym zużyciu prądu na telefon – mówi.

Grafika przedstawiająca inteligentną nakładkę na licznik energii

Inteligentna nakładka wpisuje się w trend rozwiązań typu smart home oraz smart grid. Korzysta z idei internetu rzeczy

Na razie jest to SMS z informacją o ilości energii zużytej w czasie, który użytkownik sam określił. Trwają prace nad modułem umożliwiającym przesyłanie dodatkowych powiadomień w momencie przekroczenia danego poziomu zużycia, który można by było samodzielnie określać. Program wykonuje operacje w oparciu o dane wejściowe, które są wprowadzane przez użytkownika: stała diody licznika, numer telefonu oraz przedział czasu, z którego chcemy znać średnie zużycie energii.

Grafika ilustrująca przesyłanie danych z nakładki do telefonu

Podczas pracy urządzenia informacje są wysyłane do użytkownika za pomocą SMS-ów z modułu GSM, z kartą SIM taką jak w telefonie

– Myślę, że urządzenie na pewno zwróci uwagę użytkownika, ile codziennie pochłania się energii. Nie śledzimy tego zbyt często – podkreśla Paulina Kucharczyk.

Instalacja inteligentnej nakładki przebiega bez konieczności ingerencji w zainstalowany już licznik bądź jego wymiany. Wystarczy zamocować nakładkę na istniejącym liczniku energii.