Opublikowano: 28.07.2022 09:56

Proklimatyczny dom naszej studentki wyróżniony

Praca Magdaleny Borkowskiej, studentki Wydziału Architektury PW, została wyróżniona w konkursie na najlepszy projekt proklimatycznego domu. Jego organizatorami byli Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Warszawski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Grafika przedstawiająca projekt proklimatycznego domu

Projekt proklimatycznego domu w Siekierkach, autorka: Magdalena Borkowska

– Inspiracją do stworzenia projektu była historia miejsca, charakter zastanej zabudowy i co najważniejsze – stare jabłonie oraz orzechy rosnące na wybranej działce – mówi Magdalena Borkowska, której praca dotyczy obiektu w warszawskich Siekierkach.

Grafika przedstawiająca projekt proklimatycznego domu

autorka: Magdalena Borkowska

Nasza studentka chciała zaprojektować dom ściśle związany z sadem, którego użytkowanie będzie uzależnione od warunków atmosferycznych.

Wydzieliła dwie przestrzenie. Zewnętrzna, zbudowana z drewnianej konstrukcji szkieletowej oraz płyt poliwęglanowych, ma charakter ogrodowy. Dla kontrastu część wewnętrzna, wzniesiona z gliny i ze słomy, tworzy wrażenie ciężaru i trwałości.

Lekka, drewniana konstrukcja w modułowym rozkładzie pozwala na rozbudowę obiektu w przyszłości. Przestrzeń pomiędzy słupami może być dowolnie aranżowana przez domowników.

W części zewnętrznej izolację stanowi powietrze w płytach poliwęglanowych. Otacza ona część wewnętrzną i może być wykorzystywana przez cały rok.

Od strony południowej zaprojektowany został system z całkowicie oszkloną werandą. Pozwala na zgromadzenie ciepłego powietrza, a następnie ogrzanie ściany.

Usytuowanie budynku oraz kształt dachu umożliwiają instalację paneli fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych.

Grafika przedstawiająca projekt proklimatycznego domu

autorka: Magdalena Borkowska

Przed nadmiernym przegrzewaniem chronią: zewnętrzne żaluzje na ścianie południowej, blacha trapezowa znajdująca się na tzw. dachu tropikalnym, który pozwala na naturalną wentylację całego domu, a szczególnie poddasza, a także zasłony termiczne.