Opublikowano: 10.12.2020 15:11

Politechnika Warszawska najlepsza w rankingu EngiRank

Zestawienie uwzględnia uczelnie z 13 europejskich krajów. EngiRank (European Ranking Of Engineering Studies) został przygotowany przez fundację Perspektywy we współpracy z Foundation for the Development of the Education System – FRSE.

Zdjęcie Gmachu Głównego PW

fot. BPI

Ranking składa się z dwóch części: ogólnej (instytucjonalnej) i tematycznej (by subject).

W rankingu ogólnouczelnianym porównano 81 uczelni z 13 krajów (Polska, Bułgaria, Cypr, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowacja, Słowenia). Twórcy wykorzystali dane z 15 kryteriów pogrupowanych w pięć kategorii: efektywność naukowa (20%), innowacyjność (35%), jakość kształcenia (20%), prestiż (5%) i umiędzynarodowienie (20%).

Poza zwycięską Politechniką Warszawską w czołówce rankingu znalazło się cztery polskie uczelnie: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (2. miejsce), Politechnika Łódzka (6. miejsce), Politechnika Wrocławska (6. miejsce), Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie (8. miejsce).

W rankingach by subject sklasyfikowano w sumie 149 uczelni z 13 krajów. To zestawienie zostało stworzone na podstawie dwóch kategorii danych: efektywność naukowa (80%) i jakość kształcenia (20%). W kategoriach uwzględniono 6 kryteriów.

Nasza Uczelnia zajęła pierwsze miejsce w obszarze Medical Engineering. W tym obszarze poza PW w pierwszej piątce znalazły się dwie uczelnie z Polski: Politechnika Gdańska (2. miejsce) i Politechnika Łódzka (5. miejsce).

Politechnika Warszawska została także sklasyfikowana w czołówce kilku innych rankingów tematycznych. Zajęliśmy drugie miejsce w obszarach Environmental Engineering i Materials Engineering, czwarte miejsce w dwóch obszarach: Chemical Engineering i Mechanical Engineering oraz piąte miejsce w Electrical Engineering, Electronic Engineering & Information Engineering.

Pełne wyniki na stronie EngiRank