Opublikowano: 28.02.2023 14:32

Nasze studentki zaprojektowały kino w Islandii

Wnętrze kawiarni z widokiem na wulkan, autorki projektu: Maja Dziwok, Alexandra Dectot

Grjótagjá Trail – projekt pawilonu filmowego autorstwa studentek PW – zdobył wyróżnienie honorowe w konkursie Iceland Movie Pavilion.

W konkursie organizowanym przez platformę Bulidner poszukiwano najlepszych projektów pawilonu filmowego w regionie jaskiń Grjótagjá, położonym w pobliżu jeziora Mývatn w północnej Islandii. Pomysły miały odzwierciedlać istotę islandzkiego kina, jego charakterystyczny styl i wyjątkową historię, a także być miejscem spotkań i dzielenia pasji do kinematografii i Islandii.

Jury wyróżniło projekt Grjótagjá Trail studentek Wydziału Architektury PW. Maja Dziwok jest na ostatnim roku anglojęzycznych studiów inżynierskich, natomiast Alexandra Dectot – na pierwszym roku studiów magisterskich na ENSA Paris-Val de Seine i studiuje na naszej Uczelni w ramach wymiany z programu Erasmus. Ich głównym zamiarem było zaproszenie odwiedzających pawilon do zanurzenia się w przyrodzie wyspy.

Studentki zaproponowały stworzenie ścieżki, alternatywnej dla istniejącej drogi, rozpoczynającej się przy jaskiniach Grjótagjá i prowadzącej przez wulkaniczny krajobraz do jeziora Mývatn.

Projektowany pawilon znajduje się na samym początku szlaku. Budynek składa się z dwóch brył. W zależności od funkcji pomieszczeń pochyłe dachy powiększają lub ograniczają dostęp do naturalnego światła. Zabieg ten pozwala na uzyskanie jasnej przestrzeni w otwartej kawiarni i zapewnienie charakterystycznej kinowej atmosfery w drugiej bryle, w której mieści się kino.

Duże okno biegnące przez całą szerokość ściany kawiarni zapewnia naturalne oświetlenie przez cały rok i widok na wulkan Hverfjall. – Okno działa jak ekran, który oferuje gościom inny rodzaj spektaklu, wgląd w nieustannie zmieniający się islandzki krajobraz – mówią studentki.

Zaraz przy wejściu do pawilonu znajdują się otwarte schody, prowadzące gości w podziemia, gdzie autorki umieściły przestrzeń wystawienniczą i salę konferencyjną. Pomieszczenia oświetlone są od góry, co ma przywodzić na myśl islandzkie jaskinie lub kratery.

Struktura budynku czerpie inspirację z tradycyjnych islandzkich domów torfowych – główną konstrukcję stanowi drewniany szkielet wypełniony materiałem termoizolacyjnym, a pochyłe dachy są pokryte roślinnością. Surowe i ciemne opalane drewno na elewacji oraz prosta forma ułatwiają wtopienie obiektu w otoczenie, natomiast wykończenia z jasnej sklejki we wnętrzach dodają przytulności.

Źródło: Architektura i Biznes.