Opublikowano: 20.02.2023 09:26

Nagrody dla badaczy z PW podczas Dnia Nauki Polskiej

Tegoroczna Gala Nauki Polskiej jest częścią Światowego Kongresu Kopernikańskiego. 19 lutego 2023 r. przypadała 550. rocznica urodzin wybitnego astronoma

Badacze z PW otrzymali z rąk Ministra Edukacji i Nauki nagrody za działalność wdrożeniową oraz za całokształt dorobku naukowego. Laureatów wyróżnień poznaliśmy 19 lutego 2023 r. podczas uroczystej gali z okazji Dnia Nauki Polskiej.

Nagrodę za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej – nowatorskie rozwiązania pomiarowe – otrzymał zespół naukowców z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych:

• dr hab. inż. Bartłomiej Salski, prof. uczelni;
  • dr hab. inż. Paweł Kopyt;
  • dr inż. Tomasz Karpisz;
  • prof. dr hab. inż. Jerzy Krupka;
  • dr inż. Adam Pacewicz;
  • mgr inż. Jerzy Cuper;
  • mgr inż. Mateusz Krysicki.

Prace naszych badaczy dotyczą charakteryzacji materiałów na potrzeby nowych technologii telekomunikacyjnych, takich jak 5G czy 6G. Naukowcy opracowali urządzenie służące do dokładnej charakteryzacji dielektryków w zakresie 20–110 GHz oparte na otwartym rezonatorze Fabry-Perot. To jedyne rozwiązanie w skali światowej, które łączy bardzo szerokie pasmo pracy, krótki czas pomiaru, wysoką dokładność i automatyzację całego procesu pomiaru. Zespół został również nagrodzony za odkrycie naukowe z 2016 r. dotyczące natury zjawiska rezonansu ferromagnetycznego wykorzystywanego przy opracowywaniu układów scalonych.

Nagrodę za całokształt dorobku naukowego otrzymał prof. dr hab. inż. Ludwik Synoradzki z Wydziału Chemicznego – wybitny chemik technolog, dydaktyk i organizator. Jego działalność jest znakomitym przykładem łączenia badań podstawowych z badaniami stosowanymi oraz kompleksowego opracowywania i wdrażania w praktyce technologii chemicznych, szczególnie w obszarze lekkiej syntezy organicznej.

Prof. Synoradzki kierował Laboratorium Procesów Technologicznych z Halą Półtechnik na Wydziale Chemicznym, od chwili jej powstania w 1985 r. aż do 2018 r.  Jest autorem 87 artykułów w czasopismach naukowych, w tym 77 z listy filadelfijskiej i 84 patentów.

Osiągnięcia naukowca stanowią unikalny wkład w rozwój chemii i technologii organicznej w takich dziedzinach, jak: rozwój chemii i technologii oraz wdrożenia chiralnych pochodnych kwasów dikarboksylowych – środków pomocniczych do otrzymywania leków, technologia polilaktydu – tworzywa biodegradowalnego z surowców odnawialnych, technologia i komercjalizacja preparatu antykorozyjnego „ikorol”.

Pełna lista nagrodzonych jest dostępna na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.