Opublikowano: 23.03.2023 14:58

Mosty naszych studentów podbijają świat

Dwa zespoły z Koła Naukowego Mostowców Politechniki Warszawskiej zakwalifikowały się do drugiego etapu międzynarodowego konkursu na most stalowy DE&CO’23. Nasi studenci będą tam jedynymi reprezentantami Polski.

Grafika przedstawiająca mosty zaprojektowane przez studentów PW

Projekty konkursowych mostów: Kartal 7 i Beautiful, grafika: Koło Naukowe Mostowców

W pierwszym etapie zadaniem uczestników było zaprojektowanie mostu stalowego o rozpiętości 6 m (mierzonej od wewnętrznej strony podpór). Skrajnia pod mostem musiała zmieścić skrzynkę o wysokości 75 cm i szerokości 2 m. Sama konstrukcja nie mogła być wyższa niż 2 m, a masa całkowita – nie większa niż 300 kg. Dodatkowo każda z części mostu (nie licząc podpór) powinna się była mieścić w wymiarach 120x25x25 cm i ważyć nie więcej niż 7 kg.

Jak widać, wymagań było sporo, ale studenci PW podołali wyzwaniu. Zespoły skupiły się na innych aspektach konstrukcji.

Twórcy mostu Beautiful: Maciej Siemionko, Edgar Maciejewski, Mateusz Rajda, Paweł Pachla i Radosław Szarwiło postawili na minimalizację czasu montażu i lekkość konstrukcji.

Grafika przedstawiająca most Beautiful

Most Beautiful, twórcy: Maciej Siemionko, Edgar Maciejewski, Mateusz Rajda, Paweł Pachla i Radosław Szarwiło

Zespół Kartal 7 w składzie: Michał Pawłowski, Julia Czaplicka, Karol Urbańczyk, Mateusz Frydrycki i Piotr Ambrochowicz wybrał sprawdzoną konstrukcję łukową, minimalizację ugięcia oraz estetykę.

Grafika przedstawiająca most Kartal 7

Most Kartal 7, twórcy: Michał Pawłowski, Julia Czaplicka, Karol Urbańczyk, Mateusz Frydrycki i Piotr Ambrochowicz

Te różne konstruktorskie podejścia będą ważne w drugim etapie konkursu. Uczestnicy zaprezentują tam, a następnie złożą samodzielnie zaprojektowane mosty. Potem konstrukcje zostaną obciążone: poziomo (przyłożenie 25 kg do boku oraz jednocześnie 35 kg od góry) oraz pionowo (przyłożenie 1250 kg od góry). Ocena będzie kompleksowa. Zespoły otrzymają punkty za estetykę, unikalność, czas składania, przemieszczenie pionowe, przemieszczenie poziome oraz masę mostu. Drugi etap konkursu odbędzie się w maju na Uniwersytecie Boğaziçi w Turcji.