Konsorcjum ENHANCE o roli nauki i szkolnictwa wyższego po pandemii

W jaki sposób pandemia zintensyfikowała trendy i transformacje w społeczeństwie, badaniach naukowych i kształceniu? Którym wyzwaniom łatwiej sprostać działając w konsorcjum? Jak będą wyglądały badania, kształcenie i praca administracji uczelni po pandemii? Na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy zdalnej konferencji otwarcia konsorcjum ENHANCE, która odbyła się 12 marca 2021 r.

Grafika konferencji ENHANCE "Launching the Future"

Konferencja otwarcia konsorcjum ENHANCE odbyła się 12 marca 2021 r.

Do konsorcjum ENHANCE należą: Politechnika w Berlinie, Politechnika Warszawska, Politechnika w Walencji, Politechnika w Mediolanie, Politechnika w Akwizgranie (RWTH Aachen), Norweski Uniwersytet Naukowo-Techniczny oraz Uniwersytet Techniczny Chalmersa.

Konferencja składała się z dwóch segmentów.

W części ogólnodostępnej swoje wystąpienia miały władze konsorcjum oraz przedstawicielka Komisji Europejskiej Vanessy Debiais-Sainton, odbył się panel dyskusyjny z udziałem rektorów, prorektorów i przedstawicieli studentów uczelni ENHANCE, a Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej “The Engineers Band” i orkiestra studenckiej NTNU Trondheim dały krótkie występy. Zaprezentowano także film promujący konsorcjum ENHANCE.

W panelu dyskusyjnym aktywny udział wzięli prof. dr hab. inż. Mariusz Malinowski, Prorektor ds. Nauki PW, i przewodnicząca Forum Studentów ENHANCE, Gabriela Maciejewska.

Zorganizowano również cztery równoległe warsztaty tematyczne: Post-COVID Education, Smart Working, International Research Mobility i International Education Mobility. Władze uczelni konsorcjum, kadra naukowa i eksperci dyskutowali m.in. na temat edukacji cyfrowej i wartości, jaką może ona stanowić dla uczelni, sposobów organizacji pracy po pandemii oraz międzynarodowej mobilności badawczej i edukacyjnej.

W konferencji wzięło udział ponad 1000 uczestników reprezentujących wszystkie uczelnie konsorcjum oraz partnerów stowarzyszonych, w tym Sieć Badawczą Łukasiewicz.