Przejdź do treści

Opublikowano: 14.04.2023 13:41

Będziemy mieli własny symulator samolotu pasażerskiego

Symulator ma powstać do końca 2023 roku, fot. Boeing

Na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej powstaje replika kokpitu Boeinga 737 MAX. Będzie wykorzystywana na zajęciach ze studentami i posłuży do realizacji prac dyplomowych.

– Symulator zapewni nam dostęp do najnowocześniejszego oprogramowania modelującego działanie systemów pokładowych samolotów pasażerskich, da możliwość poznania wszystkiego od kuchni – mówi dr inż. Maciej Zasuwa – inicjator i koordynator prac nad symulatorem, kierownik Laboratorium Symulatorów w Zakładzie Automatyki i Osprzętu Lotniczego na Wydziale MEiL PW. – Jest to niezmiernie ważne w nauce przyszłych inżynierów, którzy będą tworzyć takie systemy.

Ze stworzonej repliki będą korzystali studenci lotnictwa i kosmonautyki, m.in. na przedmiotach „Systemy Pokładowe”, „Symulatory” i „Symulacja Układów Lotniczych” oraz ich angielskich odpowiednikach. Model będzie także do dyspozycji osób przygotowujących prace dyplomowe związane z budową symulatorów i funkcjonowaniem samolotu klasy B737.

– Żeby uczyć studentów na jak najwyższym poziomie, potrzebne są nowoczesne pomoce naukowe – zaznacza dr Zasuwa. – Dzięki temu możemy wzbogacić teorię o zajęcia praktyczne – o to, jak zdobytą wiedzę wdrażać w przypadku prawdziwego symulatora lotu, który może być przeznaczony do szkolenia pilotów.

Budowa symulatora to kolejny etap współpracy Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW z firmą Boeing, która sponsoruje wiele projektów dydaktycznych dla studentów.

– W zeszłym roku zrodził się pomysł zbudowania symulatora najpopularniejszego samolotu pasażerskiego – Boeing 737 – mówi dr Zasuwa. – Wybór padł na jego najnowocześniejszą wersję – MAX.

Plany są ambitne – symulator ma powstać do końca 2023 roku. Budowa – od momentu rozpoczęcia prac konstrukcyjnych – zajmie do 5 miesięcy. W cały proces będzie zaangażowany zespół z Politechniki Warszawskiej, a także firmy zewnętrzne.

– Będzie to pierwszy symulator lotu tak dużego samolotu pasażerskiego na polskiej uczelni cywilnej – podkreśla dr inż. Maciej Zasuwa.

Źródła: Serwis Nauka w Polsce oraz Czwórka Polskie Radio