Opublikowano: 13.07.2022 12:50

„ADAŚ” skonstruowany przez studentów PW wyjechał na ulice Warszawy

„ADAŚ” - miniaturowa wersja autonomicznego samochodu elektrycznego

Studenci z Koła Naukowego ADek tworzą zaawansowane systemy wspomagania kierowcy, by zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Obecnie testują je w autonomicznym samochodzie elektrycznym „ADAŚ”, który pojawił się na ulicach Warszawy.

– Większość wypadków na drodze jest spowodowana przez błąd człowieka, aż 94 procent – podkreśla Jakub Tomaszewski. – Pracujemy nad zaawansowanymi systemami wspomagania kierowcy, by zadbać o jego bezpieczeństwo, a także pieszych – dodaje.

Na potrzeby testów autorskich systemów ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) młodzi inżynierowie stworzyli w pełni elektryczną, a w dodatku inteligentną miniaturową wersję samochodu. „ADAŚ”, bo tak pieszczotliwie został nazwany, pokazuje swoje możliwości na ulicach Warszawy.

– Obecnie „ADAŚ” potrafi wykrywać tor jazdy, znaki poziome oraz pionowe, a co najważniejsze reagować na bieżącą sytuację na drodze – tłumaczy Mikołaj Chwojnicki.

– „ADAŚ” jest tak naprawdę małą platformą testową dla naszych systemów – dodaje Jakub Tomaszewski.

Kolejnym etapem rozwoju zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy będzie zastosowanie ich w pełnowymiarowym pojeździe. W 2021 r. powstał pomysł skonstruowania autonomicznego samochodu terenowego, któremu członkowie Koła nadali nazwę „Autonomiczne eBuggy”.

– Samochód projektujemy sami: wykonujemy konstrukcję rurową, nadwozie, następnie elektryfikację pojazdu, dołożymy sensory, autonomizację, a finalnie przetestujemy nasze autorskie systemy ADAS – wylicza Mikołaj Chwojnicki.

Obecnie zespół projektowy Koła Naukowego ADek, które na PW działa od prawie 10 lat, liczy 35 członków. Młodych inżynierów łączy pasja do pojazdów elektrycznych oraz autonomicznych. Studenci rozwijają umiejętności z zakresu inteligentnych systemów, elektryki, elektroniki oraz mechaniki pojazdowej. Opiekunem Koła jest prof. Jan Sroka.

Efekty prac Koła Naukowego ADek można zobaczyć na stronie internetowej: www.adek.pw.edu.pl