Przejdź do treści

Gmach Elektrotechniki

Gmach Elektrotechniki znajduje się między gmachami Aerodynamiki i Technologii Chemicznej. Ich wspólną cechą są elewacje wykonane w szarej cegle cementowej. Budynek powstał w latach 1930-1934 według projektu Czesława Przybylskiego. Zrealizowany został jednocześnie ze wspomnianym Gmachem Technologii Chemicznej. 

W budynku, którego główną oś wyznaczał kierunek północ – południe, znalazły miejsce rozbudowane elektrotechniczne zakłady dydaktyczno-naukowo-badawcze. Projektowanie „od wnętrza”, wynikające z konkretnych potrzeb, jak chociażby poszerzenie wschodniego traktu w celu pomieszczenia audytorium, zaowocowało nie tylko malowniczą, dynamiczną bryłą, ale jednocześnie wymusiło zastosowanie bardziej „elastycznego” systemu konstrukcji. Nowością miało być użycie potężnych ram żelbetowych w jednoprzestrzennej hali wysokich napięć, które ostatecznie zastąpiono konstrukcją stalową. 

Gmach w czasie wojny uległ bardzo dużym zniszczeniom. Prawie doszczętnie spalony i o zawalonych stropach został odbudowany, a potem rozbudowany m.in. o halę wysokich napięć (to jedno z najciekawszych miejsc w Politechnice Warszawskiej) i pawilon wejściowy. 

Gmach Elektrotechniki wraz z Gmachem Mechaniki i Budynkiem Starej Kotłowni to obiekty Wydziału Elektrycznego, choć w budynku swoją przestrzeń ma także jeden z instytutów Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. 

Zdjęcie Gmachu Elektrotechniki PW

Adres

ul. Koszykowa 75, 00-662 Warszawa

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli całodobowo 

Kontakt

tel. (22) 234 72 44 (portiernia) 

Dostępność

pochylnia przy wejściu do budynku, winda