Przejdź do treści

Gmach Chemii

Gmach Chemii znajduje się między ul. Noakowskiego a wewnętrznym dziedzińcem Kampusu Centralnego. Okazały budynek, zaprojektowany przez Bronisława Brochowicz-Rogoyskiego, powstał w latach 1899-1900 (oficjalne otwarcie odbyło się w 1902 r.). 

Gmach nawiązywał do najaktualniejszych wówczas rozwiązań architektonicznych. W regularny czworobok architekt wpisał dwa duże dziedzińce wewnętrzne, przedzielone szerokim skrzydłem audytoryjnym. 

Budynek wyposażono we wszelkie potrzebne pomieszczenia, rozplanowując ich układ w przemyślany i funkcjonalny sposób. W centralnym segmencie skrzydła środkowego usytuowano wielką salę wykładową na 250 słuchaczy, zajmującą przestrzeń dwóch kondygnacji. 

Elewacje budynku utrzymane były w duchu neorenesansu włoskiego, lecz przez nałożenie na jońskie półkolumny egipskich masek architekt nadał im mocny rys eklektyczny.

W czasie II wojny światowej budynek został w znacznym stopniu uszkodzony. Odbudowano go w latach 1948-1952, przy czym całkowicie zniszczone skrzydła przebudowano, wprowadzając zmiany układu funkcjonalnego i elewacji południowej. Nowe, środkowe i południowe skrzydło podwyższono o jedną kondygnację. 

Dzisiaj jeden z dwóch budynków należących do Wydziału Chemicznego. 

Zdjęcie Gmachu Chemii PW

Adres

ul. Stanisława Noakowskiego 3, 00-664 Warszawa

Godziny otwarcia

poniedziałek – piątek w godz. 7.00-21.00

Kontakt

tel. (22) 234 72 70 (portiernia) 

Dostępność

schodołazy przy wejściu od ul. Noakowskiego, zalecany dostęp do budynku od strony Kampusu Centralnego, windy, toalety dla osób z niepełnosprawnościami