Przejdź do treści

Gmach Architektury

Budynek był zaprojektowany jako siedziba V Rosyjskiego Gimnazjum Męskiego. Autorstwo Gmachu przypisuje się Antoniemu Jabłońskiemu-Jasieńczykowi, jednak dane archiwalne wskazują architekta Warszawskiego Okręgu Naukowego – Władimira N. Pokrowskiego. Dokładna data ukończenia nie jest znana, najprawdopodobniej było to rok 1907 lub 1908. Na funkcje dydaktyczne Wydziału Architektury został zaadaptowany w 1916 r. 

Gmach składał się z dwóch trzykondygnacyjnych skrzydeł oraz łączącego je monumentalnego narożnego korpusu głównego, który stał się znakiem charakterystycznym budynku. W tej części znajdują się największe aule wykładowe i sale wystaw. 

W czasie II wojny światowej, szczególnie podczas powstania w sierpniu 1944 r., obiekt uległ znacznym zniszczeniom. W trakcie odbudowy przy okazji budynek rozbudowano. Kolejne modernizacje przyniosły kolejne zmiany. W ten sposób powstały m.in audytoria na pierwszym piętrze i przeszklony łącznik, pracownie informatyczne i technik wizualnych. 

Jedną z ulubionych studenckich przestrzeni jest dziedziniec gmachu, któremu przywrócono charakter wewnętrznego zieleńca. Nawiązano w ten sposób do powojennej aranżacji prof. Witolda Plapisa, wpisanej do rejestru ogrodów polskich. 

Zdjęcie Gmachu Architektury PW

Adres

ul. Koszykowa 55, 00-659 Warszawa

Godziny otwarcia

poniedziałek – piątek w godz. 7.30-20.30

Kontakt

tel. (22) 234 55 40 (portiernia) 

Dostępność

platforma przy wejściu od ul. Lwowskiej, windy, toalety dla osób z niepełnosprawnościami