Opublikowano:

Będziemy uczyć specjalistów od energetyki jądrowej

Sześć uczelni technicznych, w tym Politechnika Warszawska, włącza się w polski program rozwoju energetyki jądrowej. List intencyjny w sprawie opracowania programów kształcenia i uruchomienia kierunków studiów został podpisany 31 stycznia 2023 roku w Warszawie.

– Już ponad pół wieku temu kształciliśmy na Politechnice energetyków jądrowych – podkreśla Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba. – W pewnym momencie, ze względu na brak zainteresowania tematem w naszym kraju, ten kierunek wygasł. Mimo wszystko cały czas proponowaliśmy studentom przedmioty związane z energetyką jądrową i przygotowujące ich do pracy w tym sektorze. Uruchomiliśmy także dedykowane studia podyplomowe, które nieprzerwanie działają od 2010 roku. Teraz możemy wykorzystać te doświadczenia i wiedzę naszych ekspertów, tworząc atrakcyjną, szeroką ofertę edukacyjną dla osób, które chcą się związać zawodowo z tą dziedziną.

List intencyjny w sprawie reaktywacji kształcenia na kierunku energetyka jądrowa podpisały Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska oraz Minister Edukacji i Nauki i Polski Koncern Naftowy Orlen.

– Wchodzimy w okres bardzo dynamicznej transformacji energetycznej – zwraca uwagę Rektor prof. Krzysztof Zaremba. – Energetycy będą bardzo potrzebni, nie tylko jądrowi, ale też zajmujący się technikami wodorowymi, wiatrakami czy fotowoltaiką. Na Politechnice Warszawskiej kształcimy kadry dla całego sektora.

Zdjęcie sygnatariuszy listu intencyjnego
Wśród sześciu zaangażowanych uczelni są AGH, Politechniki: Gdańska, Poznańska, Śląska, Warszawska i Wrocławska

Podobne tematy: