Opublikowano: 19.01.2023 08:13

Absolwent PW laureatem Paszportu „Polityki”

Grzegorz Piątek – z wykształcenia architekt po Politechnice Warszawskiej – otrzymał nagrodę tygodnika „Polityka” w kategorii Literatura za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”.

Zdjęcie Grzegorza Piątka stojącego przy mównicy i przemawiającego podczas 30. edycji Paszportów "Polityki"

Grzegorz Piątek odebrał Paszport „Polityki” podczas uroczystej gali, która odbyła się 17 stycznia 2023 roku, fot. Facebook / Polityka

Jak zaznaczono w uzasadnieniu, to znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację i przekonująca dekonstrukcja mitu „miasta z morza i marzeń”.

– Jestem potwornie wzruszony, głos mi się łamie, jak pewnie państwo słyszą – mówił Grzegorz Piątek, odbierając Paszport „Polityki”.

Podkreślał, że jest wiele osób, które na różne sposoby przyczyniły się do tego, że otrzymał tę nagrodę.

Ikona cytatu

– Dziękuję nominującym, to jest nagroda bardzo wyjątkowa z tego powodu, że do niej nie da się zgłosić, tu trzeba być zauważonym – zwracał uwagę Grzegorz Piątek. – Dziękuję, że mnie zauważyliście.

Laureat w szczególny sposób dziękował osobom, bez których – jak zaznaczał – nagrodzonej książki by nie było, bo to one namówiły go do wspólnego zamieszkania w Trójmieście.  

Grzegorz Piątek jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2006). Pisze, wykłada, opowiada i oprowadza. Był kuratorem wielu wystaw, pracował jako redaktor miesięcznika „Architektura-Murator”, pisał felietony w „Gazecie Stołecznej” oraz artykuły o architekturze, designie i mieście.

Jego książki „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (2016) i „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” (2020) zostały uhonorowane Nagrodą Literacką m.st. Warszawy. „Najlepsze miasto świata” znalazło się ponadto w finale Nagrody Literackiej „Nike”. W nagrodzonej Paszportem „Polityki” pozycji „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939” autor mierzy się z mitami polskiego międzywojnia, w kolejnym mieście odnajdując fascynującego bohatera.

Paszporty „Polityki” to ustanowione w 1993 roku i wręczane raz w roku nagrody kulturalne tygodnika „Polityka”. Przyznawane są w siedmiu kategoriach: Film, Teatr, Literatura, Sztuki wizualne, Muzyka poważna, Muzyka popularna, Kultura cyfrowa. Od 2002 roku ogłaszani są także laureaci nagrody specjalnej – Kreatora Kultury za cały wkład w kulturę polską.

Zwycięzców Paszportów „Polityki” za rok 2022 (to jubileuszowa 30. edycja) ogłoszono podczas uroczystej gali, która odbyła się 17 stycznia 2023 roku. Relacja z wydarzenia jest dostępna na stronie www.polityka.pl.