Przejdź do treści

Opublikowano: 04.07.2023 11:51

Naukowcy z PW ze stypendiami Ministra Edukacji i Nauki

Od lewej: mgr inż. Rafał Kopacz, dr inż. Karol Ćwieka, mgr inż. Michał Ziemczonok, dr inż. Michał Wojasiński, dr inż. Cezary Kraśkiewicz

Pięciu badaczy z Politechniki Warszawskiej otrzymało stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców.

Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 1828 wniosków, a stypendia przyznano 230 osobom. Oceniono m.in. jakość publikacji naukowych, podejmowanie ważnych tematów oraz oddziaływanie społeczne dorobku i działalności naukowej.

W gronie stypendystów są:

  • dr inż. Karol Ćwieka (inżynieria chemiczna)

Absolwent Wydziału Inżynierii Materiałowej, obecnie adiunkt badawczy na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

W pracy naukowej koncentruje się na rozwijaniu procesów zrównoważonej produkcji wodoru i energii wspomaganej potencjałem ogniw paliwowych, projektowaniu nanofotokatalizatorów oraz na badaniu zależności mikrostruktura-właściwości materiałów o otwartej porowatości.

Obecnie pracuje nad fotoreaktorem, w którym możliwe będzie wytwarzanie zielonego wodoru z roztworów organicznych. Rozwiązanie zapewni jednoczesną produkcję wodoru i rekultywację zanieczyszczonej wody w trybie ciągłym.

  • mgr inż. Rafał Kopacz (automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne)

Absolwent Wydziału Elektrycznego, a obecnie doktorant i asystent badawczy w Instytucie Sterowania i Elektroniki Przemysłowej.

Do jego głównych zainteresowań należą: przekształtniki energoelektroniczne na bazie elementów mocy z węglika krzemu (SiC), szerokoprzerwowe przyrządy półprzewodnikowe, konwersja energii elektrycznej w zakresie średniego napięcia z użyciem szeregowego łączenia i topologii wielopoziomowych.

Ponadto zajmuje się topologiami i sterowaniem przekształtników prądu stałego, a także układami energoelektronicznymi w zastosowaniu do ładowania pojazdów elektrycznych (EV), w systemach trakcyjnych, systemach magazynowania energii oraz w odnawialnych źródłach energii (OZE).

  • dr inż. Cezary Kraśkiewicz (inżynieria lądowa, geodezja i transport)

Absolwent PW, adiunkt w Instytucie Dróg i Mostów na Wydziale Inżynierii Lądowej. Oprócz zajęć dla naszych studentów i na studiach podyplomowych prowadzi lekcje dla uczniów techników budowlanych pt. „Innowacje w budownictwie: Linie kolejowe dużych prędkości na świecie i w Polsce”.

W pracy naukowej zajmuje się głównie badaniami laboratoryjnymi i poligonowymi elementów infrastruktury dróg szynowych (kolej, tramwaj i metro). Interesuje się aktualnymi zagadnieniami ochrony środowiska przed negatywnym wpływem ruchu pojazdów szynowych na otoczenie tras dróg szynowych (wibracje i hałas).

Dr inż. Cezary Kraśkiewicz jest kierownikiem projektu BRIK „Innowacyjne rozwiązania w zakresie ochrony ludzi i środowiska przed hałasem od ruchu kolejowego” (InRaNoS), w którym opracowywane są m.in. prototypowe tłumiki przyszynowe ograniczające poziom hałasu.

  • dr inż. Michał Wojasiński (inżynieria chemiczna)

Absolwent Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej, obecnie adiunkt w Zakładzie Biotechnologii i Inżynierii Bioprocesowej. Jest również pełnomocnikiem Dziekana ds. promocji i informacji.

W swojej pracy naukowej zajmuje się zastosowaniem metod inżynierii chemicznej w procesach produkcji i modyfikacji biomateriałów. Specjalizuje się w otrzymywaniu i badaniu właściwości syntetycznych nanowłókien polimerowych i nanocząstek hydroksyapatytu w kontekście zastosowań medycznych.

Dr inż. Michał Wojasiński jest kierownikiem zespołu badawczego Laboratorium Otrzymywania i Funkcjonalizacji Nanohydroksyapatytu (LabOFn).

  • mgr inż. Michał Ziemczonok (inżynieria biomedyczna)

Absolwent Wydziału Mechatroniki, obecnie nasz doktorant. Pracuje w grupie BioPhase Imaging, która zajmuje się nową generacją mikroskopów do badań na poziomie komórkowym i jest prowadzona przez prof. Małgorzatę Kujawińską.

Rozwija mikroskopy i tomografy oparte na holografii cyfrowej, a także opracował metodę wytwarzania sztucznych komórek, tkanek i organoidów, które są niemal nieodróżnialne od prawdziwych i pozwalają weryfikować nowe metody pozyskiwania i przetwarzania danych.

Laureat programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Więcej informacji i pełna lista laureatów na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Podobne tematy: