Przejdź do treści

Opublikowano: 16.11.2022 17:19

Laureat Nagrody Nobla z chemii wygłosi otwarty wykład na PW

Prof. M. Stanley Whittingham odwiedza naszą Uczelnię w związku z otrzymaniem tytułu doctora honorisa causa

O roli magazynowania energii w kontekście gospodarki energetycznej i zmian klimatu będzie opowiadał prof. M. Stanley Whittingham – chemik, który zdobył światowy rozgłos w 2019 roku, kiedy otrzymał najważniejsze wyróżnienie w świecie nauki. Na wykład zapraszamy 22 listopada 2022 roku o godz. 14.15 do Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Wstęp wolny.

Wystąpienie prof. Whittinghama pt. „The Electric Economy and Climate Change: The Critical Role of Energy Storage” potrwa ok. godziny. Potem będzie czas na zadawanie pytań i dyskusję. Całe spotkanie odbędzie się w języku angielskim.

Prof. Whittingham jest współtwórcą technologii baterii litowo-jonowych, które mogą być wykorzystywane w laptopach, telefonach komórkowych czy pojazdach elektrycznych. To właśnie za badania w tym obszarze otrzymał (wspólnie z prof. Johnem B. Goodenoughem i prof. Akirą Yoshino) Nagrodę Nobla.

– Możliwość posłuchania na żywo tak znakomitego naukowca nie zdarza się codziennie, dlatego bardzo się cieszę, że noblista zgodził się wygłosić u nas wykład – mówi prof. Wojciech Wróbel, Dziekan Wydziału Fizyki PW. – To okazja, żeby nie tylko lepiej zrozumieć znaczenie badań prowadzonych przez prof. Whittinghama, ale także poznać sposób jego myślenia i styl pracy.

– Mam nadzieję, że spotkanie z laureatem Nagrody Nobla będzie inspiracją, szczególnie dla moich młodszych koleżanek i kolegów – dodaje prof. Władysław Wieczorek, Dziekan Wydziału Chemicznego PW.

Prof. M. Stanley Whittingham odwiedza Politechnikę Warszawską w związku z otrzymaniem tytułu doctora honorisa causa (uroczystości odbyły się 21 listopada).