Opublikowano: 23.09.2020 18:24

Noc Innowacji 2020 z Politechniką Warszawską

Zapraszamy na wirtualne wydarzenia przygotowane przez pracowników i studentów naszej Uczelni

W drugiej edycji Nocy Innowacji wezmą udział wydziały i koła naukowe Politechniki Warszawskiej, fot. BPI

W drugiej edycji Nocy Innowacji wezmą udział wydziały i koła naukowe Politechniki Warszawskiej, fot. BPI

Kim jest inżynier? To człowiek wielu talentów, pasjonat. Myśli logicznie, ale nie boi się kreatywności – w końcu to dzięki niej może wychodzić poza schemat i tworzyć nowe rozwiązania. Podczas Nocy Innowacji naukowcy i studenci kół naukowych Politechniki Warszawskiej zdradzą, czym zajmują się na co dzień i pokażą, jak różnorodne są tematy, które bada się na uczelni technicznej.

Wydarzenie jest częścią Festiwalu Cyfryzacji. Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia.

Poniżej prezentujemy tabelę z listą atrakcji przygotowanych przez PW. Lista jest uzupełniana na bieżąco.

Wydział 

 

Czas trwania wydarzenia 

Program 

Wydział Chemiczny  19.00-21.00 

Zapraszamy na spotkanie z najciekawszymi technologiami tworzonymi przez naukowców w dziedzinie chemii i biotechnologii. Innowacje w zasilaniu urządzeń, nowe tworzywa i kompozyty oraz leki, materiały i technologie dla medycyny. 

W trakcie pokazów poznacie najnowsze osiągnięcia badawcze odmieniające nasz świat. Pokażemy eksperymenty oraz prezentacje metod produkcji zaawansowanych produktów, które towarzyszą nam w nowoczesnym życiu. Złożymy akumulatory do smartwatchy i pokażemy materiały, z których robi się flagowe modele smartfonów. Zaprezentujemy sprzęt do produkcji polimerów biodegradowalnych oraz nowe materiały do implantów kostnych i dentystycznych. Będziemy uderzać młotkiem w jajko i telefon komórkowy bez rozbijania ich. Obroni je ciecz (!) używana w ochraniaczach sportowych oraz w systemach osłaniających domy przed trzęsieniami ziemi. Do tego pokażemy jeszcze wiele innych materiałów i technologii. 

Po każdym pokazie będzie można zadać pytanie specjaliście. 

Platforma: YouTube

Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych  18:00

Koło Naukowe FiberTeam zaprezentuje wykład w formie filmu na temat sensorycznej techniki światłowodowej – „Jak technika światłowodowa zmienia przemysł”.

Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się nie tylko z aspektem technicznym, związanym z wykorzystaniem światłowodów we współczesnej technice, ale również dowiedzieć się trochę o historii przesyłania danych i jakie dla rozwoju tej dziedziny znaczenie miały światłowody.

Juliusz Bojarczuk, Piotr Araszkiewicz oraz Konrad Markowski, współpracujący ze sobą w Kole Naukowym „FiberTeam”, zaprezentują eksperymenty wyjaśniające zasadę działania samego włókna światłowodowego. Pokażą doświadczenia związane z modulacją sygnałów optycznych na praktycznych przykładach z wykorzystaniem zestawów eksperymentalnych, jak również wyjaśnią dlaczego i w jaki sposób światłowody mogą być wykorzystane jako czujniki.

Platforma: Youtube

Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych 

 

 

 

16.00-18.00 

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części. W pierwszej przeprowadzona zostanie prezentacja, dzięki której uczestnicy dowiedzą się: 

-czym jest prawdziwa wirtualna rzeczywistość; 

-jak VR zmienia oblicze edukacji i treningów; 

-jak VR umożliwia współpracę na odległość w scenie 3D; 

-jakie są problemy w projektowaniu aplikacji VR.

Druga część wydarzenia to live demo, w której zobaczyć będzie można autorski system do edukacji w VR. Dwóch użytkowników spotka się ze sobą w wirtualnej rzeczywistości i wspólnie będą się uczyć pojęć z chemii i biologii.

W trakcie drugiej części wydarzenia będzie możliwa interakcja z uczestnikami poprzez czat.  

Platforma: YouTube

Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska 16.00 

Wykłady: 

  1. System ciepłowniczy miasta jak układ krwionośny człowieka 
  2. Rola gazu ziemnego w procesie transformacji energetycznej 
  3.  Jak zapewnić zdrowe i bezpieczne warunki do mieszkania i nauki 
  4. Różdżką czy komputerem – czym szukać wody pod ziemią? 
  5. Tajniki geotechniki, czyli w laboratorium mechaniki gruntów. 
  6. Dlaczego woda płynie? 
  7. Jak obiektywizować subiektywną uciążliwość zapachową. Rzecz o pomiarach stężeń i emisji odorów. 

Platforma: YouTube

Wydział Inżynierii Materiałowej   

W planie jest prezentacja filmu o cieczach nienewtonowskich i recyklingu magnesów.

Platforma:

Ciecze nienewtonowskie

Recykling magnesów - premiera 10.10.2020, g. 18:00

Wydział Transportu 

 

 

 20:00

Zapraszamy na niezapomnianą podróż w nieznane ;)

Kto z nas jako dziecko nie marzył o tym, aby mieć własną kolejkę PIKO? Dla wielu z różnych przyczyn była ona niedostępna. Jednak marzenia się spełniają i co semestr studenci specjalności kolejowych Wydziału Transportu uczą się przepisów z wykorzystaniem pewnego Laboratorium. Coś, co na co dzień dostępne jest dla niewielu, dziś dzięki osiągnięciom techniki stanie się dostępne dla większej publiczności.

Jarosław Poznański i Piotr Gołębiowski z Wydziału Transportu zabiorą Was w niezapomnianą podróż po Laboratorium Organizacji Ruchu Kolejowego i Zarządzania Procesami w Terminalu Intermodalnym. Podczas naszego spotkania pokażemy jak nasi studenci specjalności kolejowych zdobywają wiedzę z zakresu techniki ruchu kolejowego. Poznacie jak fragment kolejowej rzeczywistości odwzorowaliśmy w skali 1:87. Ale w słowie drukowanym więcej szczegółów nie zdradzimy - zachęcamy do obejrzenia materiału. Mamy nadzieję, że nasze wirtualne spotkanie zachęci widzów do swoistego "polowania" na możliwość odwiedzenia naszego laboratorium na żywo i przeniesienia się do krainy dzieciństwa, a potencjalnych studentów do przyjścia na studia na nasz Wydział.

Platforma: YouTube

Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej i Procesowej

 

 

14.00-15.30

21.00-22.00

Wykłady prowadzone przez naukowców Wydziału IChiP 

  • Wykład prowadzony w czasie rzeczywistym przez prof. PW dr. hab. inż. Macieja Szwasta: „Membrany – przyszłość przemysłu i ochrony środowiska”, na platformie Google Meet lub YouTube. Transmisja potrwa od 21:00 do 22:00.
  • Wykład jako nagranie prowadzony przez dr. inż. Michała Lewaka na temat “Czy komputer zastąpi doświadczenia w inżynierii chemicznej?”.

Platforma: YouTube

 

Warsztaty z podstaw programowania dla dzieci:

Programowanie - nie takie straszne jak je malują! 

Zajęcia będą składać się z 2 części. Pierwsza z nich skupi się na algorytmach - uczestnicy dowiedzą się czym one są, jak działają lub w jaki sposób możemy zbudować komputer z pudełek do zapałek. Druga część, bardziej interaktywna, pozwoli zapoznać się z podstawami programowania z wykorzystaniem trzech głównych instrukcji (for, while, if). Uczestnicy napiszą swoje pierwsze programy z użyciem wirtualnego kompilatora. 

Czas trwania: 14.00 -15.30 , Grupa docelowa: Klasy 1-4 SP, Liczebność grupy: 15 osób.

Platforma: obowiązują zapisy na stronie https://tinyurl.com/yyqs2boc / więcej informacji: https://www.facebook.com/events/281031622869207/ (mamy już komplet uczestników!)

 

Pokazy doświadczeń na filmie 

Ciekawe doświadczenia łączące naukę i inżynierię. Poza obserwacją pokazu będzie można dowiedzieć się, jak to działa i czemu jest to ważne w przemyśle.  

Wybór doświadczeń: wybuchy i pościgi (doświadczenie przeznaczone głównie dla dzieci pokazujące kilka kolorów płomieni oraz powstających w wyniku spalania różnych rodzajów prochów), efekt Weissenberga (tłumaczymy, które płyny i dlaczego potrafią się wspinać po mieszadle), alternatywne metody mieszania (wyjaśniamy, na czym polega alternatywny sposób mieszkania, od jakich zjawisk fizycznych zależy oraz gdzie jest stosowany w praktyce), hamulec hydrauliczny (tłumaczymy zasadę działania hamulca hydraulicznego, który znalazł zastosowanie m.in. w rowerach i samochodach). Aparatura wykorzystywana w doświadczeniach: efekt Weissenberga, alternatywne metody mieszania oraz hamulec hydrauliczny zostały zaprojektowane oraz skonstruowane przez studentów WICHiP.

Platforma: YouTube

Studenckie Międzywydziałowe Koło Naukowe SAE AeroDesign  

W trakcie prezentacji wytłumaczymy, dlaczego samolot lata, do czego służą różne elementy konstrukcji i co ciekawego można zbudować i do czego wykorzystać. Planowane jest uruchomienie czatu na żywo.

Platforma: YouTube