Opublikowano: 29.06.2021 14:03

Kraina miodem płynąca – miejska pasieka na PW

Na terenie Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT pojawiły się trzy ule, które mają wspomagać pszczelą populację. Uczelniana pasieka mogła powstać dzięki projektowi zgłoszonemu do Budżetu Partycypacyjnego PW.

Dr inż. Łukasz Boruc podczas zakładania pasieki na terenie CEZAMAT-u.

Dr inż. Łukasz Boruc podczas zakładania pasieki, fot. CEZAMAT

Zdjęcie Darii Grzesiek, pomysłodawczni projektu "Pszczoły na PW", na tle pasieki i CEZAMAT-u

Daria Grzesiek, pomysłodawczni projektu "Pszczoły na PW". W tle – pasieka i CEZAMAT.

– Uwielbiam udzielać się społecznie, więc kiedy wystartowała druga edycja budżetu partycypacyjnego na Politechnice, wiedziałam, że zgłoszę swój pomysł – mówi Daria Grzesiek, autorka pszczelego projektu, która na co dzień zajmuje się promocją w Biurze Projektu IDUB. – Obserwowałam, jak inne uczelnie rozpoczynają przygodę z pasiekami i stwierdziłam, że na PW taki pomysł również miałby szansę zaistnieć. To był strzał w dziesiątkę, projekt okazał się drugim najchętniej wybieranym w głosowaniu przez naszą społeczność, nie musiałam nawet inwestować czasu w jego promowanie – wspomina.

Odwiedzający CEZAMAT mogą podziwiać trzy ule, w których zamieszkało ok. 75 tysięcy pszczół. Ich lokalizacja nie jest przypadkowa. Teren, na którym się znajdują, jest oddalony od miejskiego zgiełku, otacza go sporo zieleni, a pszczoły nie stwarzają zagrożenia dla pracowników i gości CEZAMAT-u. Politechniczną pasieką zaopiekuje się związany z Pszczelarium dr inż. Łukasz Boruc – nie tylko pszczelarz, ale również adiunkt badawczy na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa.

Już niebawem pracę pszczelej rodziny będzie można obserwować także na odległość. W planach jest umieszczenie przy ulach kamery, która pozwoli podglądać pszczoły pracujące nad produkcją miodu.

W ramach Budżetu Partycypacyjnego Politechniki Warszawskiej do realizacji przekazano również trzy inne projekty:

  • MiNI Świat Rozrywki,
  • Rewitalizacja Centrum Ruchu Studenckiego,
  • Wypocznij na wydziale – open space dla studentów.

O postępach w urzeczywistnianiu pomysłów wybranych przez społeczność PW będziemy informować w kolejnych artykułach.