Przejdź do treści
Obraz
Na zdjęciu: dr hab. Renata Rybakiewicz-Sekita oraz mgr inż. Roman Gańczarczyk

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej definiują na nowo możliwości elektroniki organicznej

Zespół naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej opracował pierwszy ambipolarny Organiczny Tranzystor Elektrochemiczny (OECT) na drodze elektropolimeryzacji zdolny do pracy w środowisku wodnym. Niekonwencjonalna technologia zastosowana przez naukowców umożliwia wytworzenie cienkich, hydrofilowych warstw półprzewodzących bezpośrednio w kanale tranzystora.
Obraz
Grafika przedstawiająca geometrię struktury dwuwymiarowej grafen/MoS2

Grafenowa „kołderka” dla struktur dwuwymiarowych

Próby lepszego wykorzystania materiałów 2D nie ustają. Unikalnymi strukturami o grubości zaledwie trzech atomów – dwusiarczkiem molibdenu (MoS2) i dwusiarczkiem wolframu (WS2) – zajęli się w najnowszej pracy opublikowanej w „Acta Materialia” nasi fizycy. Poprzez aplikowanie warstwy grafenowej chcieli sprawdzić, jak zmienią się właściwości fizyczne badanych struktur.
Obraz
Na zdjęciu: dr Agnieszka Kucharska, laureatka 2025 SAS Educator Award

2025 SAS Educator Award dla dr Agnieszki Kucharskiej

Dr Agnieszka Kucharska z Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej została uhonorowana międzynarodową nagrodą 2025 SAS Educator Award. To wyróżnienie przyznawane jest nauczycielom akademickim z całego świata za wybitne osiągnięcia dydaktyczne i zaangażowanie w promowanie edukacji z zakresu analizy danych, sztucznej inteligencji oraz wykorzystania nowoczesnych narzędzi analitycznych.
Obraz
Na zdjęciu dwa łaziki marsjańskie

Dwa zespoły kół naukowych w finale prestiżowych zawodów łazików marsjańskich w USA

Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) oraz Koło Naukowe Robotyków (KNR) zakwalifikowały się do finału University Rover Challenge 2025 (URC) – najważniejszych na świecie zawodów studenckich poświęconych robotyce kosmicznej. Finały odbędą się w dniach 28–31 maja 2025 roku w Mars Desert Research Station na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych.
Obraz
Na zdjęciu: KN Konstrukcji Metalowych na konferencji naukowej „Okno na budownictwo”

Owocny udział KN Konstrukcji Metalowych w konferencji naukowej

W dniach 16-17 maja 2025 r. przedstawiciele Koła Naukowego Konstrukcji Metalowych z PW wzięli udział w 5. edycji konferencji naukowej „Okno na budownictwo” organizowanej przez firmę Drutex, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej oraz Koło Naukowe KOBRa. Jeden z naszych zespołów wywalczył 2. miejsce w finale debaty oksfordzkiej.
Obraz
Na zdjęciu troje studentów siedzących w ławkach w Bibliotece Głównej

Politechnika Warszawska wspiera rozwój krajowego przemysłu jądrowego – rusza nowy program dla studentów

Jesteśmy jedną z pięciu uczelni technicznych w Polsce, która przystępuje do realizacji nowego programu rządowego wspierającego rozwój kompetencji w sektorze energetyki jądrowej. Inicjatywa obejmuje wzbogacenie programów studiów technicznych o zagadnienia jądrowe oraz organizację płatnych, 2–3-miesięcznych praktyk studenckich w polskich przedsiębiorstwach przemysłowych.
Subskrybuj