Wydział Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii istnieje od 1983 roku na mocy Zarządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki przekształcającego Filię Politechniki Warszawskiej w Wydział Budownictwa i Maszyn Rolniczych. Obecna nazwa obowiązuje od 1 października 1997 roku.

Współpraca z wiodącymi firmami branżowymi umożliwia studentom wydziału udział w praktykach zawodowych, programach stażowych oraz realizację projektów badawczych w realnych warunkach. Zdobyte praktyczne doświadczenie, przygotowuje absolwentów do skutecznego startu na rynku pracy.

Od 2004 roku Wydział aktywnie działa w ramach Centrum Doskonałości CERED, które zajmuje się redukcją wpływu przemysłu przetwórczego na środowisko naturalne.

ul. Łukasiewicza 17
09-400 Płock