Przejdź do treści
Obraz
Na zdjęciu rozwijający się zapłon hipergoliczny mieszanki paliwa i utleniacza podczas testów laboratoryjnych

Studenci PW z nagrodą w międzynarodowym konkursie Student Aerospace Challenge

Zespół OrbitWUT, tworzony przez studentów Politechniki Warszawskiej, zdobył nagrodę ArianeGroup w prestiżowym konkursie Student Aerospace Challenge 2024/25. Wydarzenie, organizowane przez Astronaut Club Européen we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), ArianeGroup oraz Dassault Aviation, przyciągnęło zespoły z czołowych uczelni technicznych z całej Europy.
Obraz
Na zdjęciu: motyl siedzący na kwiatku

Skrzydła motyli pod lupą naukowców z Wydziału Fizyki PW

Prof. Mariusz Zdrojek i dr inż. Anna Wróblewska z Wydziału Fizyki PW uczestniczą w projekcie dotyczącym tworzenia nowych materiałów do pasywnego ogrzewania i chłodzenia budynków, które są inspirowane naturą. Zespół projektowy zbada, jak czarne motyle i pająki pochłaniają światło, a białe owady je odbijają. Wszystko, by lepiej zarządzać temperaturą w budynkach.
Obraz
Na zdjęciu: badania podczas projektu BRIK

Ochrona przed hałasem i drganiami – kolejowe projekty BRIK na PW

Dr inż. Cezary Kraśkiewicz i prof. dr hab. inż. Artur Zbiciak przewodzili projektom BRIK realizowanym na Politechnice Warszawskiej. W ramach dwóch projektów opracowano prototypy rozwiązań ograniczających poziom hałasu oraz rozwiązań wibroizolacyjnych pochodzących od ruchu kolejowego. W styczniu 2025 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowy licencyjne na bezterminowe korzystanie z produktów projektów zrealizowanych w ramach wspólnego przedsięwzięcia - to ważny krok we wdrażaniu ich efektów.
Obraz
Na zdjęciu trzy osoby: dwie kobiety i mężczyzna, ubrani w fartuchy, stoją w laboratorium chemicznym

Nowatorskie katalizatory nośnikowe – wsparcie dla przemysłu

Dr inż. Ewa Iwanek z Wydziału Chemicznego PW wraz ze swoimi dyplomantami opracowuje wysoce aktywne katalizatory nośnikowe, w których faza aktywna osadzana jest na wysokopowierzchniowych tlenkowych roztworach stałych. Nośniki te to tlenki (CeO2, ZrO2 i Al2O3) domieszkowane niewielką ilością obcych jonów – zabieg ten pozwala zachować strukturę tlenku macierzystego, a jednocześnie nadać mu korzystniejsze właściwości fizykochemiczne.
Obraz
Na zdjęciu Gmach MiNI

Wyróżnienie w konkursie PTI na najlepsze prace dyplomowe

Już po raz piąty wręczone zostały nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI) na najlepsze prace i projekty inżynierskie i licencjackie z zakresu informatyki. Wyróżnienie w konkursie zdobyli nasi studenci: Tymoteusz Kwieciński, Jakub Grzywaczewski i Mateusz Nizwantowski z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych.
Subskrybuj